Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı Binasının açılış törenine Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, rektör yardımcıları Prof. Dr. Cengiz Toker, Prof. Dr. Şükrü Özen, Genel Sekreter Dr. Ali Evren İmre, Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürü Nilay Genç Çebi, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Müdürü Oğuzhan Kavruk, Antalya Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Ceren Hepyücel, Konservatuvar Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Berrak Emir Yücel, Öğr. Gör. Dr. Halis Işık, Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi Müdürü Doç. Dr. Sonat Coşkuner, Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Gökçe Göktepe, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

ÇOCUKLARIMIZIN GÜVENLİĞİ ÖNCELİĞİMİZDİR

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özlenen Özkan, “Bildiğiniz gibi Devlet Konservatuarımız uzun süredir mekan sorunu yaşıyordu. Devlet Konservatuvarı binası için 2020 yılında depreme dayanıksız raporu verilmişti. Göreve geldiğimiz dönemde karşımızda bu sorunu bulduk. Geleceğimizin teminatı gençlerimizin ve çocuklarımızın güvenliği önceliğimizdir diyerek hızlı bir şekilde gerekli tedbirlerin alınması için çalışmalara başladık. Geçici bir süre öğrencilerimiz başka fakültelerin çatısı altında eğitimlerine devam ettiler. Biz de Devlet Konservatuvarımıza yakışacak bir bina hazırlamak için kolları sıvadık" dedi.

MİMARLIK FAKÜLTESİ BİNASINI KONSERVATUVARA DÖNÜŞTÜRDÜK

Rektör Özkan, “Eski Mimarlık Fakültesi binamızı titiz bir çalışma sonucunda, burada eğitim verecek değerli hocalarımızın önerilerini dikkate alarak yeni konservatuvar binamıza dönüştürdük. Bu dönüşüm, sanatın ve eğitimin buluşma noktası olan bu mekânı daha modern ve işlevsel hale getirdi. Bugün bu yeni binayı, sesin, müziğin ve ritimlerin mimarlarının yetiştirileceği bir yuva olarak hizmete açıyoruz. Buraya verilen emek, üniversite olarak sanata ve sanatçıya verdiğimiz önemin de bir yansımasıdır" şeklinde konuştu.

68101 (1)

ANTALYA DEVLET KONSERVATUVARINA GÖRE PLANLANDI

Konservatuvarın kuruluşundan itibaren bina sorunuyla karşı karşıya olduğunu söyleyen Prof. Ceren Hepyücel ise “Antalya Devlet Konservatuvarının tek bir çatı altında toplanmasının gururunu ve sevincini yaşıyoruz. İlk olarak bize bu binayı kazandıran ve ihtiyaçlarımıza göre restorasyonun yapılmasını sağlayan Rektörümüz Prof. Dr. Özlenen Özkan hocamıza teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Prof. Ceren Hepyücel, binanın müzik ve sahne sanatları odaları, derslikler, 180 kişilik konferans salonu, tiyatro salonu, bale stüdyoları, akademisyenler ve idari personeller için odalar, teknoloji sınıfı, bireysel çalışma odalarının planlanarak faaliyete kazandırıldığını ifade etti.

Konuşmaların ardından öğretim üyeleri ve öğrencilerden oluşan sanatçılar tarafından konserler ve gösteriler düzenlendi.

68101 (2)

Kaynak: DHA