ANTALYA, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve birbirinden güzel plajlarıyla birlikte dünya çapında bilinen bir tatil merkezidir. Keşfedilmesi gereken birçok güzelliğe ev sahipliği yapan Antalya, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından turistik amaçlı ziyaret edilmektedir. Antalya sadece deniz, kum ve güneşle akla gelen bir şehir değildir. Deniz turizminin şehirde önemli bir etkisi olsa da Torosların eteğinde bulunan şehir, doğal güzellikler bakımından oldukça önemli mekânlara da ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında birçok etkinliğe, festivallere de ev sahipliği Antalya’da Ekim ayı bitmeden yapacaklarınızın listesine gelin birlikte bakalım.

süt kardeşelr

SÜT KARDEŞLER TİYATROSU

Türk Tiyatrosu’nun duayeni Nejat Uygur tarafından uyarlanarak, önce tiyatro oyunu olarak sergilendikten sonra sinemaya aktarılan oyun, Süheyl ve Behzat Uygur Tiyatrosu tarafından günümüz yorumuyla Süt Kardeşler adıyla sahneleniyor. 16 Ekim Pazartesi günü saat 21.00’de Antalya Açıkhava’da sahnelenecek. Bahriyeli iki askerin bilerek izin kağıtlarını değiştirmesi sonucu ortaya çıkan karışıklık, Bahriyeli Komutan Gazanfer sayesinde sonuca kavuşturuluyor. Geleneksel Türk Tiyatrosundan örnekler sunan oyun, sahne, dekor ve kostümleriyle oyunu izleyenleri 1950’li yıllara götürüyor.

meze

MEZE FESTİVALİ

Sektörün öncü şeflerinin ve restoranlarının hazırladığı Türk ve dünya mutfaklarına ait lezzetleri katılımcılarına beğenisine sunmaya hazırlanan 5. Uluslararası Meze Festivali, 21 Ekim 2023 tarihinde Akdeniz’in ve Bey Dağları’nın eşsiz manzarası eşliğinde Akra Hotels‘in bahçesinde gerçekleşiyor. Festivalde bu yıl yer alacak mekânlar arasında; Antalya’da 7 Mehmet, Akra Hotel yer alıyor. 5.Uluslararası Meze Festivali hakkında detaylı bilgi için www.mezefestivali.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

KAŞ-1

KAŞ TİYATRO GÜNLERİ

Kaş tiyatro Günleri 20-21-22-23-24 Ekim 2023 günleri Kaş Antiphellos Antik Tiyatrosu’nda. Tüm oyunlar saat 20.00’de. Bu yıl programda, İstanbul’da son iki sezonda kapalı gişe oynayan, Tülin Özen, Tansu Biçer ve 2022 Afife Jale En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllü Nihal Geyran Koldaş’ın oynadığı ‘Nora 2’; yine geçtiğimiz yıl Afife Jale ödüllerinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Pınar Güntürkün’ün ‘Herkes Kocama Benziyor’; geçen yıl Kaş Tiyatro Günleri’nde Dirmit ile seyirciyi büyüleyen Nezaket Erden’in de rol aldığı ‘Tırnak İçinde Hizmetçiler’; İstanbul’da sekiz sezondur seyirciyle buluşmaya devam eden, çarpıcı ‘Shakespeare – Macbeth uyarlaması Şatonun Altında’, Antifellos Antik Tiyatrosu’nun muhteşem atmosferinde seyirciyle buluşuyor.

bilim

KEPEZ BİLİM FESTİVALİ

Kepez Belediyesi’nin TÜBİTAK işbirliğiyle Antalya’ya kazandırdığı Bilim Merkezi’nin açılışıyla ilkini düzenlediği festivalin, bu yıl 30 Mart-2 Nisan tarihlerinde yapılması planlanıyordu. Ancak, ülkemizde meydana gelen deprem sonrası yaşanan ve milletimizi derinden yaralayan doğal ve toplumsal afet nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi. Bu sebepten dolayı ertelenen 2. Antalya Bilim Festivali (BİLİMFEST) bu yıl 19-20-21-22 Ekim 2023 tarihleri arasında kapılarını ziyaretçilere açıyor. HABER/ÇİĞDEM KORKAN