Kanal V ekranlarında yayınlanan ‘Yüksek Tansiyon’ programının konuğu Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek oldu. Seçim maratonunun yoğun geçtiğini ancak halkın desteğini aldıkları için bu yorgunluğu hissetmediklerini söyleyen Başkan Böcek, 2019 yılından bu yana geçen 5 yıllık süreçte neler yaptıklarını ve seçilirse neler yapacaklarını anlattı.

BİTİRİLEN DAİRELERİN ANAHTARLARI TESLİM EDİLECEK

2019 yılında seçime girdiğimiz dönemde 77 projeyle yola çıktık. Ancak 182 projeyi bitirmenin gururunu yaşadıklarını söyleyen Başkan Böcek, “ Bu anlamda tabii ki çok kolay olmadı. Hiçbir zaman bahaneye sığınmadık. Pandemi, deprem, sel bizim dönem de yaşandı. Bu zorlukları hep beraber aştık. Ancak medyada bazı kişiler deprem dönemi ‘nerde bu CHP’li belediyeler’ dedi. Bu bizi çok üzdü. Biz depremin ilk gününden itibaren oralardaydık. Biz bu zorlukları hiçbir şekilde bahane etmeden 77 projeyle geldik 182 proje gerçekleştirdik. Örneğin; köprüler hiç seçim bildirgemde yoktu. Ayrıca Antalya’da Afet Toplanma Merkezi yoktu onu yaptık. Akdeniz Üniversitesi’ne 54 bin metrekare kapalı alan ve aynı zamanda 1797 araçlık otopark yaptık. Otopark için 118 milyon lira harcadık. En kısa zamanda açılışını yapacağız. Güneş Mahallesi’nde kentsel dönüşüm yaptık ve 545 dairenin anahtarını önümüzdeki hafta teslim edeceğiz. Sur Yapı’da 3 bin 456 daireyi teslim ettik şimdi de 570 daireyi 6 Mart’ta Atamızın Antalya’ya gelişi günü anahtar teslim yapacağız” diye konuştu.

Program1

‘ATIK SU GELİRİMİZİ VERİYORUZ’

Antalya’nın daha güvenli bir şehir olması için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Başkan Böcek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti esnasında bazı kişiler tarafından kandırıldığını vurguladı. Başkan Böcek “Sayın Cumhurbaşkanımıza, Turizm Bakanlığı arıtmaları ‘biz yapıyoruz’ diyorlar. Ancak onlar yapmıyor biz bir müteahhitlik anlaşması gibi yapıyoruz. Antalya Büyükşehir Belediyemizin 20 yıllık atık su gelirini veriyoruz. Kemer ile ilgili konuyu sosyal medyada yazdım yine söylemek istiyorum. Kemer’de yapılan çalışmalar için belediyemizin 27 yıllık atık su gelirini verdik. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği yapmaktan neden çekiniyorlar? Halka hizmet ediliyor sonuçta. Bir diğer mesele ise Kundu yolu. Turizm kenti olarak Kundu yollarını sıcak asfalt ile düzelmek istedik ve bunun için bakan ile görüştük. 140 milyon TL gerekiyordu ancak sayın bakan para yok dedi. Biz de yarısını siz yarısı büyükşehir ödesin dedik yine yok denildi” ifadelerini kullandı.

EKMEK VE SU İLE SİYASET YAPTIRMAYACAĞIZ

Ekmek ve su ile siyaset yaptırmadıkları söyleyen Başkan Böcek, “ En ucuz suyu kullanan şehirlerden biri olduk. Biz vatandaşımız için ne gerekliyse onu yapmaya çalıştık. Çiftçimizi unutmadık. İlk göreve geldiğim zaman 308 kişi hayvancılıktan dolayı indirim alıyordu. Ancak bunun bu kadar olmadığını biliyordum. Burası Antalya ben de Torosların evladıyım. Kurduğumuz komisyon ile birlikte 308 aboneyi 8 bine çıkardık. Hayvancılık ile uğraşan vatandaşa 50 ton suyu 50 lira yaptık. Engelli vatandaşlarımızın yüzde 10 indirimi vardı biz göreve geldiğimizde yüzde 40’a çıkardık. Öğrencilerimize önceki seçim vaadimde 5 ton su bedava olacak demiştim yaptım. Şimdi ise 10 ton suyu bedava yapacağız. 5 yıl boyunca elimizden geldiğinin fazlasını yapmaya çalıştık. 5 yıl daha seçilirsek daha da fazlasını yapacağız ” dedi.

‘TRAFİK SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Yerel seçimlerde seçildiği takdirde yapacağı projelere değinen Başkan Böcek, “ Antalya’da ulaşım sorunu var mı? Var doğru ancak neden var?  Batı Antalya Çevre Yolu var ancak Kuzey Antalya Çevre Yolu yok. Bu nedenle trafik tıkanıyor. Bizden önceki kişilerin yaptığı yolları daraltmadık. Aksine 125 akıllı kavşak yaptık. Ayrıca Gazipaşa’dan Kaş’a kamera sistemini kurduk. 2 şerit olan yolları 3-4-5 şeride çıkardık.  İller Bankası’ndan Uncalı Mezarlığı’na giden yol. Birçok vatandaş bize fotoğraf çekip atıyor o yolu ancak o yol karayollarına bağlı. Biz bu yolun karayollarına ait olduğunu belirten tabelalar koyduk ve 2 saat sonra tabelalarımız kesildi. İller Bankası’ndan ve Uncalı Mezarlığı’na giden yol için çalışma yapmak istedik 8 ay boyunca meclise almadılar bekletildik” diye konuştu.

‘ANTALYA’YA METRO PROJEMİZ VAR’

Trafiğe dair açıklamalarına devam eden Başkan Böcek, “ 2010-2019 yılları arası Antalya’da 363 bin 93 motorlu araç artmıştır. Bizim göreve geldiğimiz zaman ise 387 bin araç artmıştır. Ki bunlar Antalya trafiğine kayıtlı olanlar onun dışında kayıtlı olmayanlarda var. Pandemi döneminde 200-250’ye düşen otobüs sayımız vardı. Biz şu an o sayıyı 579’a çıkardık. Ayrıca küçük otobüsler aldık Antalya’da girilmeyen tüm her yere gireceğiz. Taşıyanın da taşınanların da memnun olacağı bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz” dedi. Raylı sistem ile bilgi veren Başkan Böcek, “ Antalya’mıza 4’üncü raylı sistem yani metroyu getiriyoruz. Bu projemiz için ihaleleri yapıyoruz. Antalyaspor kavşağının altından 30 metre derinlikten geçecek. 5,5 metresi yer altında olacak. Daha sonra ise 5’inci etapta 22 kilometre olacak. Tam trafiğin olduğu yerlere kuruyoruz ve trafiği büyük rahatlatacak. Bugünlerde resmi anlamda ihalenin günü belli olacak. 2 yıl içinde bitirmeyi planlıyoruz” dedi.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER