TÜRKİYE’DE kapalı alanlarda sigara içmenin yasaklanmasıyla birlikte elektronik sigara kullanımı popüler hale geldi. Özellikle reşit olmayan gençler arasında da elektronik sigaranın kullanımı yaygınlaştı. Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, elektronik sigaraların içeriğinde bulunan sıvının tam olarak ne olduğunun bilinmemesinden dolayı normal sigaralardan daha zararlı olabileceğini söyledi.

‘SONUÇLARI ÇOK AĞIR OLUR’

Uzun zamandır tütünle mücadele için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Yurtbahar, “Diğer sigaralardan sonra şimdi de elektronik sigaralar başladı. Bunların içinde nikotin yok denildi. Piyasaya sunuldu. Gençler nikotin yok gibi reklamların tuzağına düşerek elektronik sigara ve türevlerine ilgi gösterdi ancak zararsız olarak görülen ürünlerin akciğer başta olmak üzere birçok organa zarar verdiği tespit edildi. Elektronik sigaralarda yüksek miktar nikotin bulunuyor. Bilim adamı değilim ancak bu sigara sıvı olduğu için ciğere, boğaza, gırtlağa yapışıyor. Son zamanlarda kanser oranlarının artmasının nedeninin bu olduğunu tahmin ediyoruz. Elektronik sigara hiç fark etmeden aniden ölüme yol açabilir. Bu nedenle sigaradan uzak durun. Yoksa sonuçları çok ağır olur” dedi.

Yurtbahar 1

‘SİGARA ÜRETİCİLERİ GENÇLERİ İYİ TANIYOR’

Gençlerin elektronik sigaradan uzak durması gerektiğinin altını çizen Yurtbahar, “ Elektronik sigara üreticileri gençleri çok iyi tanıyor ve onların bağımlı olması için ürünler üretiyorlar. Çeşit çeşit kişinin zevkine göre aromalarla üretilen sigaralar, gençleri bağımlı yapıyor ve sağlıklarını bozuyor. Bu yüzden gençlerimize söylüyoruz. Sağlıklı denilse de elektronik sigaralar sağlıklı değil. Ailelerinde daha bilinçli olması gerekiyor. Çocuklarının göz göre göre bu zehri içmelerine izin vermesinler” ifadelerini kullandı.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER