Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "13 milyonu bulan SSK ve Bağkur emeklilerimize buradan bir müjde vermek istiyorum. SSK ve Bağkur emeklilerimizin emekli aylıklarındaki artışı Ocak ayı itibariyle yüzde 49,25'e yükseltiyoruz. Böylece tüm emeklilerimizin aynı oranda artış almasını sağlamış olduk. Aslında başka bir ifadeyle hiçbir ayrım yapmaksızın tüm emeklilerimize Ocak 2024 itibariyle ilk 6 ay için emekli maaşlarında aynı oranda artış sağlıyoruz" ifadelerine yer verdi. Bakan Işıkhan, “Teklifimiz şu anda Genel Kurul'da kabul edilip, Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra oluşan aylık farkları yaklaşık bir hafta içerisinde emeklilerimizin hesabına yatmış olacak” açıklamalarını sözlerine ekledi.

KÖK MAAŞI DÜŞÜK OLANLAR MEMNUN DEĞİL

Kök maaşı yüksek olanlar için güzel bir zam olduğunu dile getiren Türkiye Emekliler Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Tezcan, “49,25 yapıldı. Bu kök maaşı yüksek olanlara güzel bir zam ama kök maaşı düşük olanlar yine 10 bin lirayı geçemeyecek. Şöyle söyleyeyim 6 bin lira olan maaş 9 bin lira olacak ve yine 10 bin lira kök maaşa bin 45 lira gibi bir zam yapmak mecburiyetinde kalacaklar. Durum bu" açıklamalarına yer verdi.

'ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ OLMAMALI'

Başkan İbrahim Tezcan, "Asgari ücretin altında maaş tuttukları sürece bu problem bitmez. Her seferinde dile getiriyoruz; asgari ücretin altında maaş olursa sıkıntı var. Bu sebeple bir düzenleme ile asgari ücrete endekslemeleri lazım. Çünkü asgari ücret yükseldiği zaman maaşlar da yükselecek" dedi. Başkan Tezcan, "6-7 milyon emekli yine 10 bin lirada yükselmeyecek, onun üstüne çıkmayacak" ifadelerine yer verdi. Asgari ücretin altında herhangi bir maaşın emeklileri memnun etmeyeceğini vurgulayan Başkan Tezcan, "Biz asgari ücretin altında hiçbir maaşın emekliyi mutlu edeceğini düşünmüyoruz. Mutsuzluk devam edecek" ifadelerine yer verdi. 

Muhabir: AYSU DURSUN/ÖZEL HABER