ZEYTİN ve zeytinyağı fiyatları vatandaşın alım gücünü zorlamaya devam ederken marketlerde satılan yaklaşık 800 gram zeytinin fiyatı 200 lira civarına ulaştı. Bunun nedeninin dünya çapında zeytinyağı tüketiminin artması olduğunu söyleyen Antalya Ticaret Borsası (ATB) 4. Meslek Komitesi Üyesi Zafer Tan, "Dünyada zeytin üretimi azalırken zeytinyağı tüketimi ise artıyor. İnsanların zeytinyağı kullanma alışkanlığı yükseldi. Türkiye'deki zeytinyağı kullanım oranı 1 litreden 2 litreye çıkmaya başladı, dünyada da aynı şekilde" açıklamalarına yer verdi.

ZEYTİNİN ARZ TALEP DENGESİ DEĞİŞTİ

İklim şartlarının zeytini bu duruma getirdiğinin altını çizen ATB 4. Meslek Komitesi Üyesi Zafer Tan, "Son 2, 3 yıldır iklimden dolayı, kuraklık sebebiyle zeytin ağacı meyveyi az vermeye başladı. Bu sebeple arz talep dengesi dünyanın tüketimiyle biraz azaldı. Bir de piyasa şartlarının yükselmesinden dolayı zeytinyağı fiyatları da yükseliyor" ifadelerine yer verdi.

ATB Üyesi Tan, "Ürün çok olursa fiyat da arz talep dengesine göre gider. Şu andaki birim fiyatları 300 lira civarında. Dünya borsasında şu anda 9 Euro civarında İspanya'da işlem görüyor" dedi. Tan, "Ürünün az olmasından dolayı arz talep dengesi karşılanmıyor. Şu anda Ocak ayındayız, bu yılki iklim şartları doğrultusunda dağlarda kar var ama geçen sene yoktu.  Zeytin ağacının yaklaşık 200 saat bir soğuğu görmesi lazım, uyuması lazım ki bitki ondan sonra çiçek dönemine geçsin. Geçen sene yaşanan iklim şartları nedeniyle zeytin ağacı hem soğuk görmedi, ağaç uyumadı sonra da Mart ayında ciddi bir soğuk yaşadı, bu da açtığı çiçekleri kuruttu. Çiçek olmadığı zaman meyve de olmaz. Bu sıkıntı ondan dolayı yaşanıyor" şeklinde konuştu.  

Zafertann

Muhabir: AYSU DURSUN/ÖZEL HABER