İYİ Parti Milletvekili Aykut Kaya, emekli maaşlarına yapılan zamla ilgili değerlendirmede bulundu. Milletvekili Aykut Kaya, “Temmuz-Aralık döneminde TÜİK verilerine göre yüzde 37,6 kümülatif enflasyon gerçekleşti. Bu oran en çok da zaten aylıkları ile geçinmekte zorlanan emeklilerin aylık artış oranını belirlediği için önem arz ediyordu. Dün açıklanan kararla SSK ve Bağ-Kur emekli aylığı zammına 5 puan ilave edildi ve zam oranı yüzde 42,6'ya yükseltildi. Ancak son birkaç senedir yaşadığımız söylenen zamla gerçekleşen zam farkı gene kendini gösterdi. Hatırlarsanız geçen sene 7500 TL olan emekli aylığına zam yaptık denmesine rağmen aylık miktarı yine 7500 TL’de kalmıştı. Bu durumun sebebi kök aylık sorunuydu. Nitekim dünkü kararla da yüzde 42,6 zam aslında 7013 TL olan kök aylığa uygulandı ve 7500 TL olan en düşük emekli aylığı sadece 10000 TL’ye çıktı” dedi.

‘YA FARKINDA DEĞİLLER YA DA UMURSAMIYORLAR’

Milletvekili Kaya, emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara dair yaptığı değerlendirmede, iktidarın emeklilerin zorluklarını anlamadığını ya da umursamadığını belirtti. Kaya açıklamasında, “En düşük emekli aylığını alan 8 milyondan fazla emekli var. Bunların geçen yıl ödenen 7500 TL ile geçinemediğini bilmek için alim olmaya gerek de yok. Fiyatlar ortada, enflasyon ortada. Üstelik TÜİK’in açıkladığı resmi yıllık enflasyon bile yüzde 64,8 iken tutup emeklinin eline geçen parayı yüzde 33 artırmanın akla mantığa sığan bir tarafı yok. Hal böyleyken söz konusu artıştan sonra bu yılı emekli yılı ilan ettik demek ise iktidarın, emeklinin yaşadığı çilenin farkında olmadığının ya da bu çileyi umursamadığının göstergesidir. İktidar yine yeni ekonomi deneyleri mi yapmaya çalışıyor bilmiyoruz ama emekliyi göz göre göre sefalete itmenin başka bir açıklaması da yoktur herhalde” açıklamalarına yer verdi.

'EMEKLİNİN ASGARİNİN ALTINA İTİLMESİ KABUL EDİLEMEZ'

İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, emeklilerin yaşadığı ekonomik zorluklara dikkat çekerek yapılan zam oranlarının vatandaş için önemli olduğunu ancak asıl meselenin cebe giren parayla ay sonunu getirebilmek olduğunu belirtti. “Yapılan zam oranları elbette vatandaş için önemli ama asıl mesele cebe girenle ay sonunu getirebilmek” diyen Kaya, “Cebe giren 10000 TL olunca da aslını isterseniz ‘Nasıl geçinir bu insanlar?’ sorusunu sormak bile gereksiz” dedi. Kaya sözlerini, “Durum ortada. Büyük heyecanla sunulan zamdan sonra en düşük emekli aylığı 10.000 TL oldu ve bu 10.000 TL ile ülkemizdeki milyonlarca vatandaşımız açlıkla, yoksullukla, yoksunlukla sınanacak 2024’te de. Biz en düşük emekli aylığının asgari ücrete eşit olması önerimizi dile getirmeye devam edeceğiz. Çalışanların asgariye yakınsamasının sosyal sıkıntıları beslediği bir dönemde emeklinin asgarinin altına itilmesi kabul edilemez” şeklinde tamamladı. 

Muhabir: AYSU DURSUN/ÖZEL HABER