İLAÇ firmaları ile yaşanan kur sorunu ile birlikte ilaç sıkıntısı hala devam ederken sorunun çözümü olarak muadil ilaçlar görülmeye başlandı. Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Antalya Eczacı Odası Başkanı İsmail Erçin, “Muadil ilaç, devletimizin de desteklediği bir politika. Muadil ilaçtan çoğu insan çekiniyor, aynısı olsun diye istekleri oluyor ama burada muadil ilaç bir ürünün aynısı olan ilaçtır. Bu konuda Sağlık Bakanlığı'nın da yazıları bulunmakta, bire bir aynı ilaçtır” ifadelerine yer verdi.

‘VATANDAŞ BİLİNÇLENDİ’

İlaç bulmakta zorluk yaşamaya devam ettiklerini belirten Antalya Eczacı Odası Başkanı İsmail Erçin, “Bu dönemde açıkçası bazı ilaç gruplarını bulmakta zorlanıyoruz. Önceden çok fazla sirkülasyon olan yüzlerce verdiğim ilaç şu anda yok. Bu durumda muadillerini vermek durumundayız" dedi. Başkan Erçin, "Genel olarak vatandaşlar da bu konuda eskisi kadar bilinçsiz değil, bilinçlendiler. Ve ilacı bulduğumuza şükreder duruma geldik. Muadil ilacı bulabiliyorsa vatandaşımızın çekinmeden alması gerekiyor. Bu konuda da zaten sorun yaşamıyoruz. Çok nadir sorunla karşılaşıyoruz. Muadil ilacı vatandaşlarımıza sunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘HERKES ZOR DURUMDA’

Muadili olmayan ilaçlar konusunda sıkıntı yaşanmaya devam ettiğini dile getiren Başkan İsmail Erçin, “Piyasadan çekilen, satışı durdurulan, muadili olmayan ilaçlar konusunda sıkıntılarımız devam ediyor. Epilepsi ilaçları var mesela çok önemli, bu ilaçların muadili bulunmuyor ve bu durumda hastalarda tedavi değişimine gitmek gerekiyor” ifadelerine yer verdi. İlaç sıkıntısının hem hasta hem de doktor açısından da sorun oluşturduğunu açıklamalarına ekleyen Başkan Erçin, “Tabii bu durum ne hasta ne de doktor için kolay değil. Hasta ilaca uyum sağlayacak mı? İlacın yan etkisi olacak mı? Bu gibi konularda satışı durdurulan ilaçlar sonrasında sıkıntılarımız var ya da yeterli miktarda bulamadığımız ilaçlarda sıkıntımız var ama genel olarak biz muadil, eş değer ilaç ile sorunu çözmeye çalışıyoruz. Zaten başka seçeneğimiz de yok. Ya eş değer ilaç vereceğiz ya da hasta tedavi olmayacak, hastalığı ilerleyecek veya doktor tedaviyi değiştirecek. Doktorlar da hangi ilacın piyasada olup olmadığını bilmediği için bunları takip etmeleri de çok zor bu iş yükünde. Bu sebeple biz eczacılar, hastalara da durumu düzgünce anlatarak ilacın aynı olduğunu, bu kullanımı zaten Sağlık Bakanlığı'nın da desteklediğini söyleyerek çözmeye çalışıyoruz, çoğunlukla da çözüyoruz” dedi.

‘FİYAT POLİTİKASI DEĞİŞMELİ’

Sorunun çözümü açısından fiyatlandırma politikalarının değiştirilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Erçin, “İlaç yokluğu, satışı durdurulan ilaçlar konusunda fiyatlandırma politikasının tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor” dedi. Çözüme ulaşılmaması durumunda ülkedeki sağlık sektörünün büyük bir çöküşe geçeceğini ifade eden Antalya Eczacı Odası Başkanı İsmail Erçin, “Açıkçası bu şekilde, ülkemizdeki sağlık sektörü bir çöküşe doğru gidiyor ilaç konusunda. Fiyatlandırma politikasının kesinlikle gözden geçirilmesi lazım” açıklamalarında bulundu. 

İ S Ö A İ L E R Ç İ N

Muhabir: AYSU DURSUN/ÖZEL HABER