ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, son dönemde artan kiracılar ile ev sahipleri arasındaki anlaşmazlıklar mahkemelere taşınmaya başladı. Aşırı yükselen ev kiralarına çözüm olması için devlet yüzde 25 zam sınırı koymuştu. 1 Temmuz itibariyle bu sınır da kaldırılırken kiracılar ise yeniden endişe duymaya başladı. Her gün onlarca mağdur kiracının kendilerini aradığını ve yardım talep ettiğini söyleyen Kiracılar Dayanışma Platformu Sözcüsü Seda Kul “Maalesef, kiracılar yalnız bırakılmış durumda. Vekillerimizle randevu talep etmeye çalıştık ancak yoğun iş temposu nedeniyle görüşme sağlayamadık. Kiralara bölgesel sınırlandırılma getirilmesi için belediyelerin yetkisini kullanmasını istiyoruz” dedi.

Kul

KİRACILAR YALNIZ BIRAKILDI

Kiracıların sokağa atıldıklarında eşyalarını güvenle koyabilecekleri geçici depo ihtiyacının olduğunu söyleyen Kiracılar Dayanışma Platformu Sözcüsü Seda Kul, belediyelerden bu konuyla ilgili destek beklediklerini söyledi. Kul, “Ekonomik ve altyapısal sorunlar nedeniyle talebimiz karşılık bulamadı” dedi. Kul ayrıca belediyelerin kendi bölgelerindeki kiraları da sınırlandırabilecek yetkilerinin olduğunu ifade ederek, “Bunun örneğini geçtiğimiz yıl Konya’da gördük. Belediye kendi bünyesinde oluşturacağı denetim kurulu veya komisyonla birlikte alacağı bir karar ile sınırları içerisindeki gayrimenkullere tavan fiyat uygulayabilir. Taleplerimizden biri de bunun hayata geçirilmesidir” ifadelerini kullandı.

2-230MİLLETVEKİLLERİ SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

Artan maliyetler nedeniyle ev taşımanın da artık ciddi boyutlara ulaştığını söyleyen Kul, “Eskiden bir evin yıllık kira bedeli olan tutarlara artık insanlar sadece evlerini taşıyabiliyorlar. Bizde taşınırken kredi çekmek zorunda kaldık. Kaldırılan yüzde 25 sınırı nedeniyle de 11 bin lira olan kira bedelimiz önümüzdeki aydan itibaren 17 bin liraya çıkacak. Asgari ücretli bir kişinin aylık maaşı yalnızca sadece kiraya gidiyor. Antalya’da bizim gibi on binlerce aile var. 36 maddeden oluşan talebimizi meclise sunmuştuk ve eylül ayında tekrar yine taleplerimizi sunacağız. Bu süreçte bizi en çok üzen noktalardan biri de milletvekilleri tarafından yalnız bırakılmamızdır. Yalnızca Aykut Kaya ile görüşebildik fakat kendisi de parti değiştirdikten sonra tekrar görüşme şansımız olmadı. Vekillerimize tekrar seslenmek istiyorum; Bu sorun yalnızca bizim değil milyonlarca vatandaşın sorunudur. Sorun ve çözüm noktasında vekillerimizi yanımızda görmek isteriz” ded

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ