Konyaaltı ilçesinde son olarak 4 parkta inceleme yapan komisyon, parklardaki engelli rampaları, çocuk oyun alanları gibi yapıların, engelli vatandaşların kullanımına uygun olup olmadığını tespit etti. Bu doğrultuda komisyon üyeleri yapılan değerlendirme sonucunda, Konyaaltı ilçesi Uluç Mahallesi’ndeki Çayırlı Hacı Mustafa Karabulut Parkı, Toros Mahallesi’ndeki EXPO 2016 Parkı, Uluç Mahallesi’ndeki Çakmaklar Parkı ile Gürsu Mahallesi’nde 374. Sokak'ta bulunan parkın erişilebilirlik belgesi almaya hak kazandığını açıkladı.

Whatsapp Image 2024 05 14 At 09.41.52 (2)

ENGELLİLER DÜŞÜNÜLMÜŞ 

Komisyon üyesi olan ve parkların engellilere uygun olup olmadığını kontrol eden Altınokta Körler Derneği Başkanı Ahmet Oktay, “Buraya Valilik Komisyonu Erişilebilirlik Birimi olarak geldik. Parklarında biz görme engelli bireyleri düşünerek güzel noktalar yapmışlar. Rampalar dizayn olmuş, kapıdan girdiğimizde yollar düzgün. Öyle güzel dizayn edilmiş ki görme engelli bir vatandaş bankı veya masayı rahatlıkla bulabiliyor. Konyaaltı Belediye Başkanımız Cem Kotan’a ve çevre dizaynını yapan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

Whatsapp Image 2024 05 14 At 09.42.40

ORTAK KULLANILABİLECEK

Komisyon üyesi Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Mehmet Karavural da, “Antalya’da yapılan denetimlerin çoğunda bulundum. Bu alanın engellilerin ortak kullanabileceği, toplumun diğer bireyleriyle birlikte kullanabileceği alan olduğunu gördüm. Ben tekerlekli sandalye kullanan biriyim. Ama çocuğum engelli değil. Engelli biri olarak çocuğumla bu parka gelip diğer bireyler gibi donatı alanlarını kullanabiliyoruz. O yüzden bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu. 

Whatsapp Image 2024 05 14 At 09.41.52 (1)

Whatsapp Image 2024 05 14 At 09.41.52

Kaynak: KONYAALTI BELEDİYESİ