Enflasyonla beraber zam fuaryasının insan sağlığını etkilediğini belirten uzmanlar, sahte güneş kremi ve sahte güneş gözlüklüleriyle halk sağlığının ciddi tehdit edildiğini ifade ederek, “Krem gibi güneş gözlükleri de güvenilir yerlerden alınmalıdır. Pazar veya bazı marketlerde satılan gözlükleri de görmek mümkün, bunlar gözü korumadığı gibi daha da zarar veriyor” ifadelerine yer verdi.

KREM YOKSA ŞEMŞİYE KULLANIN
Yurt genelinde hava durumu mevsim normallerinde seyrederken Antalya’da bayramın ilk iki günü adeta alev topuna döndü. Öğle saatlerinde kent merkezinin adeta hayalet bir kente döndüğü sıcak havalarda uzmanlar, vatandaşların güneşin zararlarına karşı korunmaları konusunda uyarıyor. Vatandaşların temel ürünlere dahi ulaşmakta zorlandıklarına dikkat çeken uzmanlar, “İşiniz yoksa eğer ve mümkünse saat 11 ila 16 arasında çıkarı çıkılmaması en sağlıklısı olacaktır. Direkt güneşten kaçınılmalı ve 2 saatte bir krem uygulanmalı. Merdiven altı diye tabir edilen yerlerden almamak lazım. Bilindik, güvendik markalar her zaman daha iyi olacaktır. Amaç sağlığı korumak olduğu için ne kullanılacağı ve içeriği de uzmana sorulmalı ve destek alınmalıdır” dedi. Ayrıca uzmanlar artan güneş kremi fiyatlarını karşılamayacak olan kişilerin ise muhakkak şemsiye kullanmalı gerektiğini ve böylelikle güneşin direkt zararlı etkilerinden korunabileceklerini ifade etti.

Foto (1)-135
Yaz sezonuyla güneş gözlüklerinde de artış yaşandığını söyleyen uzmanlar, aynı artışın sahte güneş gözlüklüklerinde de olduğunu ifade ederek, “Göz gibi son derece hassas ve zararı durumunda geri telafisi zor olan bir konuda ucuza kaçılmasının birkaç sebebi var. Genelde belirliyeci faktör ise gözlüklerin fiyatı oluyor. Krem konusunda çok hassas olan en az güneş kremi ve cilt kadar önemli olan bu konuda dikkatsizlik ise bilgi eksikliğine verilebilir. Krem kullanıldıktan sonra vücutta olumsuz bir tahriş veya benzeri bir durum varsa hemen ortaya çıkabilirken gözlerde bu daha uzun bir süreç alınıyor. Özellikle sahte gözlüklerin uzun süre kullanılması sonrası göz ve retina çevrelerinde de kalıcı doku sorununa neden olabiliyor. Halk sağlığını etkileyen; pazarda, markette ve sokak aralarında dahi satılan bu gözlüklerin toplanarak imha edilmesi dışında başka bir şansı da yok maalesef” diyor. Uzmanlar, her yaz dönemi sonrası yılda en az 1 kere genel bir doktor kontrolünü tavsiye etti.

Muhabir: HABER/GAZİ KARATAŞ