Antalya-Manavgat yolu üzerinde Serik'ten çıktıktan sonra D400 yolu üzerindeki Manavgat tabelasını gördükten sonraki ilk kavşaktan sağa dönüldüğünde art arda sıralanmış 5 köy karşılıyor ziyaretçileri. Bu köyler sırasıyla Yeniköy, Büklüce, Denizyaka, Denizkent ve Perakende köyleri. İlk iki köyü geçtiğimizde bu köylerin eskisi ve en büyük köyüyle karşılaşıyoruz.

IRMAKLA DENİZİ KARIŞTIRAN KÖY: DENİZYAKA

Eski adı Niğit olan bu köy denize yakınlığından dolayı yakın tarihte Denizyaka ismini alıyor. Denizyaka köyü çevrenin en eski ve en büyük köyü konumunda bulunuyor. Yaklaşık 600 nüfusun bulunduğu bu köy diğer iki köye nazaran daha kısa bir sahil şeridine sahip. Kısa sahil şeridine sahip olan bu köy diğer iki köyde bulunmayan bir güzellik bulunduruyor elinde. Bu güzellik ise küçük bir boğaz. Manavgat ile Serik'iyi ayıran Köprüçayı bu köyde deniz ile birleşiyor. Irmağın diğer tarafındaki Boğazkent'e komşu olan bu köy Boğazkent'e nazaran daha sakin ve daha bakir kalıyor. Bu sakinlikte Denizyaka'nın güzellğine güzellik katıyor. Denizyaka'nın çevredeki en taşlı sahili barındırdığını söylesek yanlış olmaz. Denizyaka, ırmağa yakınlığından dolayı çevredeki en soğuk denizi barındırıyor.

Whatsapp Image 2024 04 14 At 19.52.19Whatsapp Image 2024 04 14 At 19.52.32Whatsapp Image 2024 04 14 At 19.45.10 (1)

BİR LİMAN KÖYÜ: DENİZKENT

Aynı tarihte komşusu Denizyaka ile birlikte isim değişikliğine uğrayan bu köyün eski adı İlarma olarak biliniyor. Bunun sebebi Denizkent'te yaşayanların Akseki'ye bağlı İlarma Mahallesi'nden göçtüğü söyleniyor. İlarma Köyü'nün nüfus olarak fazla olmadığı yıllarda Niğit olarak geçtiği köy halkı tarafından söylenen bir durum. Denizkent Köyü bu üç köy arasında en uzun sahil şeridine sahip köy konumunda bulunuyor. Denizkent ayrıca sahilinde küçük bir de liman bulunduruyor. Bu liman köy sakinlerinin ve zaman zaman balık avlamaya çıktığı, şahsi teknelerini koyduğu köy halkının kendi imkanlarıyla yaptığı bir liman. Denizkent'in içinde bulundurduğu bir diğer güzellik ise ormanlık alanı.Bu alan deniz ile birleşince ve özellikle ilkbahar zamanları yeşilliklerle beraber ziyaretçilerinin içini huzurla dolduruyor. Pandemiden sonra ziyaretçi akınına uğrayan bu orman Rusya-Ukrayna savaşıyla beraber hem Rus hem de Ukraynalı vatandaşların karavanlarıyla gelip kamp yaptığı bir yere dönüştü. Çevredeki köylüler daha faklı olarak zaman zaman Çekya, Almanya plakalı karavanların burada kamp yaptığını gördüklerini söylediler. Çevredeki tek otelin sahilinin bitmesiyle başlayan Denizkent sahili Denizyaka'ya nazaran daha sıcak ve daha kumlu bir denize sahip. Denizkent, Konyaaltı'na nazaran daha sığ bir denize sahip.

Whatsapp Image 2024 04 14 At 19.51.30Whatsapp Image 2024 04 14 At 19.50.57

EŞSİZ SAHİL: PERAKENDE

Eski adı Hacımuar olan bu köy üç köyün arasındaki en sıcak denize sahip. Bu köy yüzmeyi öğrenmek isteyen çocukların da bir numaralı tercihi konumunda bulunuyor. Perakende'de havuza benzeyen ve sığ olan bir yer çocukların yüzmeyi öğrenmesine yardımcı oluyor. Bu köy sahilinde diğer köylere nazaran daha kayalık alanlarda bulunuyor.Whatsapp Image 2024 04 14 At 19.52.47

Muhabir: STAJYER/ARİF CAN YILDIZ