GÜNÜMÜZDE, sosyal medya hayatımıza direkt etki etmeye başladı. Akdeniz Üniversitesi Araştırma Görevlisi Mustafa Akbayır da sosyal medyanın toplum üzerindeki etkisi ile ilgili görüşlerini paylaştı. Toplumsal ve bireysel ahlak değerlerini birbirinden ayrılması gerektiğini söyleyen Akdeniz Üniversitesi Araştırma Görevlisi Mustafa Akbayır “Öncelikle bu ayrımı doğru yaparsak, bu konu hakkındaki değerlendirmelerimiz yerinde olacaktır.

WhatsApp Image 2024-01-13 at 16.22.07

Elbette toplumu bireyler meydana getirir. Burada da her bireyin kendi değer yargılarından meydana gelen ahlak yargılarının toplumsal ahlaki teşkil ettiğini düşünebiliriz. Fakat aslında bu konu o kadar da basit değildir. Örneğin benim için ahlaki olan bir durum, toplumsal ön yargılar neticesinde ahlaksızlık olarak da nitelendirilebilir. Bu çok hassas bir konu ve iki yapı arasında da çok ince bir çizgi var. Yani sosyal medyayı ‘kötü’ olarak yaftalayarak yasakçı bir zihniyetle hareket etmek basite kaçmak olur. Söz konusu sosyal medya mecralarının devrimsel niteliğe sahip birer iletişim mucizesi olduğunun da unutmamak gerekir” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2024-01-13 at 16.36.42 (1)

SOSYAL MEDYA TOPLUMUN YARARINA KULLANABİLİR

Akbayır, ‘’Öğrenmeyi geliştirmeyi, yeni sosyal medya mecraları kurmayı öğrenin. Okumadan, anlamadan yani öğrenmeden toplumsal değer yargıları ile hareket etmek, birey olmayı başaramamak, çok büyük hata olur. Ki içerisinde yaşadığımız coğrafyanın en büyük hatası ve aksaklığı da budur. Yani, saniyeler içerisinde dünyanın bir ucundan öteki ucuna bir dostunuz, arkadaşınız, ailenizin bir ferdi ile iletişim kurabiliyor, görüntülü görüşebiliyor her an olup biten tüm gelişmelerden haberdar olabiliyorsunuz. Toplumun yararına sosyal medyayı kullanmak istiyorsak, önce o mecrayı tanıyacak, öğrenecek, geliştirecek, gerekirse kendi sosyal medya mecralarımızı kuracak gelişmişlik düzeyine ulaşacağız. Yani okuyacağız, öğreneceğiz” dedi. ÖZEL HABER/ STAJYER ÖĞRENCİ SHAHİR SHEFA

Editör: Uğur Keskin