İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, NOW TV’de yayınlanan ‘Çalar Saat’ programına konuk oldu. Programda 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimini ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in tekrar Genel Başkanlığa aday olmaması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Poyraz, 31 Mart seçim kampanyası dönemine girmeden önce yapılan toplantılarda teşkilatın ittifak kurmasından yana olduğunu söyledi. 
‘KENDİ ADAYLARIMIZLA ÇIKMAMIZ DOĞRU DEĞİLDİ’
Bir partinin kendi adaylarıyla seçime girmesinin en doğal hakkı olduğunu söyleyen Poyraz, “ Ancak kendi adaylarıyla çıkacak olan parti için ön koşul gerekli. O da şudur: İYİ Parti’nin 4,5 yıldır bir hazırlığı olup olmadığı önemli. İlgili birimlerimiz yerellerde aday hazırlığı yaptı mı? Bu 6 ayda yapılacak şey değil. Eğer böyle bir hazırlığımız varsa kendi adaylarımızla girelim. Maalesef partimizde öyle bir hazırlık yoktu. Hazırlık olmadığı için kendi adaylarımızla girme kararı doğru değildi” dedi.
‘İYİ PARTİ’NİN KULLANDIĞI DİL İKTİDAR DİLİYDİ’
İYİ Parti’nin kampanya dilinde gerginlik olduğunu söyleyen Poyraz, “ Kendi adayımızın yeterliliğini öne çıkarmak yerine karşıdaki belediye başkan adaylarına ilişkin beyanda bulunma toplumu çok gerdi. Seçim kampanyamız boyunca Meral Akşener, başka partilerin adayları üzerinden bir seçim kampanyası ile ilerledi. Bu kampanya dilinde vatandaş şunu hissetti: ‘ben bu dili biliyorum, bu sesi biliyorum’ dedi. Bu ‘AK Parti ve MHP’nin dili ve sesi’ dedi. Seçmen bu ses ve tonu yorumlarken İYİ Parti’yi Cumhur ittifakı ile koalisyon sandı. Ve bize tepki oyu oluşturdular. İYİ Parti’nin oyunun düşmesi tepki oyudur. Bu hatalar yapılacak ve bu hataları sonra istişare edeceğiz ve telafi edeceğiz. Oyunun düşmesinde İYİ Parti’nin tüm aktörleri mesuldür. Bu oy kaybını sadece Akşener’in üzerine yıkmak doğru değil ve bizim siyaset anlayışımızda da yok. Bu tüm İYİ Parti’nin sorumluluğudur ve bu sorumluluktan kimse kaçamaz” diye konuştu. 
‘YANLIŞ BİLGİ VERİLMESİNDEN ENDİŞE EDİYORUM’
Meral Akşener’e doğru bilgi verildiği zaman doğru analiz yaptığını söyleyen Poyraz, “ Meral Akşener ile 4 yıl boyunca birebir çalışma fırsatı elde ettim. Akşener, öyle bir deneyim ve aygıt ki doğru bilgi verildiğinde doğru analiz yapıyor. Yanlış bilgi ve yanlış bir sonuçtan endişe ediyorum” ifadelerini kullandı. 
‘AKŞENER’İN ADAY OLMAYACAĞINI TAHMİN EDİYORDUM’
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Genel Başkanlık için aday olmamasını değerlendiren Poyraz, “ Meral Akşener’in aday olmayacağını söylemlerinden az çok anlamıştım. Şu an 3 aday var ve bir adayın ise adaylığını Genel Merkez tartışıyor. Aday olmak gibi bir düşüncem şu an yok. Alınan bu seçim sonucu herkes gibi benim içinde bir travma. İYİ Parti’nin çok hızlı bir şekilde toparlanıp, kenetleneceğine inanıyorum” dedi.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER