SON dönemde Whatsapp kullanımının yaygınlaşması ile birlikte telefon kullanıcıları da kendi aralarında link paylaşımında bulunmaya başladı. Link paylaşımlarının artması kötü niyetli kişileri de harekete geçirdi. Özellikle son dönemde artan haber linki paylaşımları içine virüs yüklenebildiğini belirten bilişim uzmanları Whatsapp kullanıcılarını uyardı. Uzmanlar kötü niyetli kişilerin Whatsapp’ta gönderilen linkler üzerinden telefonlara virüs bulaştırdığını bunun karşılığında da ücret talep ettiğini söyledi.

sergei2

ŞİKAYETLER ARTTI

Whatsapp’tan atılan bağlantı linkleri nedeniyle telefonlara virüsün sızdığı ve gizli bilgilerin ele geçirildiği üzerine birçok şikâyet var. Son zamanlarda artan şikayetler üzerine bu konuyu Antalya’da özel bir şirkette Bilişim Uzmanı olarak çalışan Sergei Ilinykh ile görüştük. Ilinykh, kaynağına güvenilmeyen bağlantılara tıklanmaması gerektiği konusunda uyardı.

ÖZEL BİLGİLERİNİZ ELE GEÇEBİLİR

Whatsapp uygulamasında virüs olmadığı biliniyor ancak Whatsapp üzerinden gönderilen haber linkleri, dosyalar ya da herhangi bir link banka hesaplarınızı ele geçirebilir. Uzman Ilinykh, “Whatsapp’tan gelen mesajların kaynağına güvenmediğiniz takdirde linke tıklamayın aksi bir durumda banka şifreleriniz, özel belgeleriniz ele geçirilebilir” dedi.

wp

‘LİNKİ GÖNDERENİ TEYİT EDİN’

Dolandırıcılar tarafından yeni geliştirilen bir sistem ile birlikte WhatsApp kullanan bütün kullanıcıların şahsi bilgilerine çok rahat ulaşılabildiğini bu nedenle kullanıcıların dikkatli olması gerektiğini söyleyen Ilinykh, “Siber suçlular, rastgele kişileri hedef alarak kimlik avı kapsamında WhatsApp içeriği gibi görünen sahte e-postalar gönderiyor. Gönderilen içeriğe tıklandığı zaman kötü amaçlı yazılım bilgisayarlara ya da telefonlara bulaşarak şahsi bilgilerinizi ve dosyalarını ele geçiriyor. Kaynak güvenilir görünse bile dolandırıcılık olmadığının garantisi yok. Bu yüzden emin değilseniz açmadan önce gönderene sorun” ifadelerini kullandı.

wp-1

BUNLARA DİKKAT EDİN!

Son zamanlarda farklı farklı gruplarda atılan haber linkleri başta olmak üzere birçok link tehlike barındırıyor. Linklere tıklamadan önce yapılması gerekenleri söyleyen Ilinykh, “Her zaman mesajın kaynağını kontrol edin. Kaynağa güvenmiyorsanız linke tıklamayın. Gelen bağlantı linklerini açmanız gerekiyorsa gizli mod seçeneğinden açın. Aksi takdirde gizli bilgileriniz ele geçirilebilir. Telefonunuza virüs sızabilir” diye konuştu. ÖZEL HABER/ÇİĞDEM KORKAN