İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, Türkiye’de yabancılara uygulanan KDV alınmama durumunun Türk vatandaşlarına da uygulanması için Meclis’e kanun teklifi götürdüğünü açıkladı.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, sosyal medya üzerinde yaptığı paylaşımda, sağlık sektöründe vatandaşa uygulanan KDV oranı konusunu Meclis’e taşıdığını açıkladı. Milletvekili Aykut Kaya, “Hepimizin hassasiyet gösterdiği bir konuyla ilgili düşüncelerimizi ve hazırlamış olduğumuz kanun teklifimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.  Bilindiği üzere ülkemizde bulunan milyonlarca yabancı uyruklu kişiler aldıkları bazı sağlık hizmetleri için KDV’den muaf tutulmaktadır. Buna rağmen aynı hizmetlere erişimde kendi vatandaşlarımız için böyle bir muafiyetin söz konusu olmadığını görüyoruz. Bugün gelinen noktada sağlık harcamalarında yabancılardan alınmayan KDV’nin Türk vatandaşlarından alındığına üzülerek şahit oluyoruz. Bu nedenle milletimizin bizlere vermiş olduğu vekaleti bir gereği olarak hazırlamış olduğumuz kanun teklifimizi Meclis Başkanlığı’na sunmuş bulunmaktayız” ifadelerine yer verdi. Teklifin kanunlaşması halinde Türk vatandaşlarının yararlanacağı hizmetlerden bahseden Milletvekili Kaya, “Teklifimizi yasallaşması halinde her bir Türk vatandaşımız için koruyucu hekimlik teşhis tedavi rehabilitasyon ve ambulans hizmetlerinde KDV muafiyeti sağlanmış olacaktır. Hiçbir vatandaşımızın kendi yurdunda öz vatanında yabancılaştırılamayacağını bir kez daha hatırlatıyor, teklifimizin milletimiz için hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

KDV’NİN ALINMAMASI ÖNEMLİ BİR HEDEF

Verilen teklife destek verdiğini açıklayan Prof. Dr. Taner Demirer, “Bilindiği üzere ülkemizde 10 milyon Suriyeli sığınmacı bulunuyor ve bu sığınmacıların sağlık sistemimize getirdikleri önemli bir yük var. Bu nedenle de ülkemizde sunulan sağlık hizmetlerinin sunum ve standardı son yıllarda önemli ölçüde düşmüştür. Özellikle sığınmacılara öncelik tanınması ve bizim vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinde geri plana atılması bizi üzmektedir ve geniş infial yaratmaktadır. Bu nedenle hazırladığımız kanun teklifinde eşitlik sağlanması babında özellikle vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinin sunumunda, yabancılarda sığınmacılarda olduğu gibi KDV’nin alınmaması önemli bir hedeftir ve bu kanun teklifimizin yasalaşmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi. 

Muhabir: AYSU DURSUN/ÖZEL HABER