BAYRAMDA ve sonrasında sıcak havalarda nasıl beslenilmeli’ konusunda vatandaşlara uyarılarda bulunan uzmanlar, “Her zaman olması gerektiği gibi Kurban Bayramı’nda da dengeli ve sağlıklı beslenmek çok önemlidir” derken kurban etinin kesildiği gün tüketilmemesi ve en az 1 gün dinlendirilip uygun pişirme yöntemiyle tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

KIZARTMA ÖNERİLMİYOR
Kurbanlıkta kesim ve saklamanın en dikkat edilmesi gereken süreçlerin başında geldiğini ifade eden diyetisyenler, sıcak havalarda etlerin uzun süre korunmasız ve soğutucusuz bir şekilde bekletilmesenin etleri bozabileceğini ifade ederek, “Kurban eti kesilir kesilmez tüketmemek gerekiyor. Etlerin uygun kullanımı ve tadı için de az 24 saat geçmesi gerekiyor. Kızartma yerine haşlama, ızgara veya fırında pişirme gibi uygun pişirme yöntemlerini kullanmak daha sağlıklı” dedi.

YAĞI AZALTIP YEŞİLLİĞİ ARTIRIN
Yağsız veya daha az yağlı etlerin tercih edilmesi gerektiğini de belirten uzmanlar, “Et tüketimi arttığı için lif alımının da desteklenmesi gerekiyor. Lif üretimini arttırmak içinse etin yanında lif oranı yüksek sebzelerin kullanılması gerekiyor. Sindirim sorunlarıyla karşılaşılmaması yüksek lifli bol sebze ve meyve de kullanılmalıdır. Ayrıca sıcaklıklar nedeniyle kaybedilen su gün içinde muhakkak telafi edilmelidir. Bu da ortalama bir yetişkin için günde 2 ila 3 litre arasında su tüketimi anlamına geliyor. Kola ve benzeri şekerli içecekler yerine su ve maden sularının tercih edilmesi de ayrıca dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor” şeklinde konuştu.

HAREKETİ ARTIRIN
Fazladan alınan kalorileri dengelemek için ekstra fiziksel aktivite yapmanın da gerektiğini belirten uzmanlar, “Kısa mesafelere yürüyebilir, asansör yerine merdiven kullanabilir. Yapılacak küçük değişikliklerle günlük aktiviteyi arttırmak metabolizma hızınızı da artırabilir. Bu tür alışkanlıklar, sağlıklı bir yaşam tarzını destekler ve bayram ziyaretlerinin tadını çıkartırken fiziksel sağlığınızı da korumanıza yardımcı olabilir” dedi.

Muhabir: GAZİ KARATAŞ