Hayvan haklarının korunması ve yerine getirilmesi amacıyla Antalyalı hayvan severler tarafından başlatılan Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi direnişi 37'nci gününe ulaştı. 37 gündür her gün toplanarak seslerini duyurmaya çalışan grup, 37'nci günün sonunda da bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “37 gündür burada sizlere neden hayvanları öldürmemeniz gerektiğini, doğuştan gelen haklarını, yaşanan hak gasplarını anlatıyoruz” ifadelerine yer verildi.

‘SAYAMAYACAĞINIZ KADAR KALABALIĞIZ’

 Sokak hayvanlarına karşı olanların toplumda yeterli karşılığı olmadığı Savunulan açıklamada, “Bir insanla bir hayvan arasında haklar düzleminde eşitliği kurmaya çalışıyoruz. Bu süreçte patileri kesilen kediler, canlı canlı gömülen köpekler gördük. Bu süreçte barınak dediğiniz toplama kamplarında hayvanlara nasıl işkenceler yapıldığını gördük. Dün, kafalarına kürek vurula vurula öldürülen hayvanların şehrinde utanmadan köpekler toplatılsın yürüyüşü yaptılar. Kaç kişiydiler saydınız mı? 20-30 kişinin halkta bir karşılığı olmadığını gördünüz mü? Halkın yürüyenleri nasıl yuhaladığını duydunuz mu? İstanbul’da yapılan mitingde, Ankara- Alanya-İzmir- Çanakkale ve daha sayamadığımız şehirlerde devam eden direnişlerde kaç kişi olduğumuzu sayabildiniz mi? Sayamazsınız! Sayamayacağınız kadar kalabalığız! Ekranlar, sosyal medya olmadan hareket edemeyen 3-5 köpek düşmanının sokakta bir karşılığı yok” denildi.

‘BELEDİYELERİNİZDEN VE TAŞERON FİRMALARINIZDAN HAYVANLARIN HESABINI SORACAKSINIZ’

Problemin hayvanlardan değil sürecin yönetilmesinden kaynaklı olduğu söylenen açıklamada, “Problemleri çözmek istiyorsanız belediyelerinizi ceza kapsamına alacaksınız. Hayvanları işkence ede ede alan, bakımevlerinde kendi dışkılarının içinde bırakan, mama ihalelerine milyonlar harcanırken bir lokma mamayı önlerine koymayan, kısırlaştırma fonları alırken küpelediği köpeği kısırlaştırmayan, toplama ihaleleriyle sırf rant sağlamak için kısır küpeli köpeği defalarca toplayan belediyelerinizden ve taşeron firmalarınızdan hayvanların hesabını soracaksınız! Bir problem varsa Boji’ye kumpas kurup cebinde dışkı taşıyan insandan hesabını soracaksınız! Hayvanlara cinsel istismarda bulunanlardan, bunlara ceza vermeyenlerden hesabını soracaksınız! Bir problem varsa bir caminin içinde kedilerin kafasını kopartanlardan hesap soracaksınız! Bir problem varsa merdiven altı üretim yapıp satan, sonra da sokaktaki köpeklere saldıranlardan hesabını soracaksınız” ifadeleri kullanıldı.

Muhabir: YUSUF ÖZTÜRK/HABER