ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Çevre Mühendisleri Odası Şubesi, baştan Antalya olmak üzere Isparta ve Burdur bölgelerinde görülen yoğun çöl tozu taşınımı nedeniyle sağlık, çevre ve ekonomik etkilere neden olabileceği konusunda vatandaşları uyararak dikkatli olunması gerektiği belirtildi.

Antalya Çöl Tozu Foto 2

Çöl tozunun solunum yolu, kalp ve akciğer hastalıkları olan bireyler başta olmak üzere hassas ve alerjik tepki veren kişilerde olumsuz etkilere neden olabileceği belirtilen açıklamada, 30 Nisan’a dikkat çekilerek, “Genellikle çöl tozu geçtikten en geç 2 gün içerisinde yağış ile birlikte atmosferden temizlenirken, 30 Nisan 2024’e kadar yağış beklenmemektedir. Bu nedenle vatandaşların bu tarihe kadar dikkatli olmaları gerekiyor” denildi.

F O T O25.04

SALI GÜNÜNE KADAR DİKKAT EDİLMELİ
Vatandaşların çöl tozu taşınımının etkilerini en aza indirmek için alınacak önlemleri açıklayan Çevre Mühendisleri Odası Şubesi, “Başta Antalya olmak üzere Isparta ve Burdur çevrelerinde yoğun bir şekilde gözlenen çöl tozu taşınımı, çeşitli sağlık, çevre ve ekonomik etkilere neden olabilir. Bu kapsamda çöl tozunun solunum yolu, kalp ve akciğer hastalıkları olan bireyler başta olmak üzere hassas ve alerjik tepki veren vatandaşlarımızda olumsuz etkiler gösterebilir. Ayrıca, görüş mesafesinde düşmeye sebep olabilir. Bugün itibaren çöl tozu etkisinin azalması beklenirken, yere çöken tozun tekrar havalanarak olumsuz etki yaratması muhtemeldir. Genellikle çöl tozu geçtikten en geç 2 gün içerisinde yağış ile birlikte atmosferden temizlenirken, bu sefer 30 Nisan Salı gününe kadar bölgemizde yağış beklenmemektedir. Bu süreçte çöl tozu taşınımının etkilerini en aza indirmek için vatandaşlarımızın aşağıdaki önlemleri alması önemlidir: Çocuklar ve kronik sağlık sorunları olan bireyler dış ortamda uzun süre vakit geçirmemelidir. Göz yanması gibi rahatsızlıkların yanı sıra mevcut hastalıkların tetiklenme riski bulunmaktadır. Görüş mesafesinin aniden azalabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Karayolunda seyahat ederken çöken toz sebebiyle takip mesafeleri uzatılmalıdır” denildi. Oda ayrıca, “Vatandaşlarımızın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından işletilen hava kalitesi izleme istasyonları verilerini takip ederek gerekli önlemleri almalarını gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ