İstanbul'un ünlü İstiklal Caddesi'nde, insanlar arasında sıyrılarak yükselen bir anıt göze çarpıyor: Akdeniz Heykeli. İlhan Koman'ın ustalığıyla şekillenmiş bu anıt, adeta dalgaların kucakladığı bir kadını andırıyor.

İLHAN KOMAN'IN PORTRESİ

İlhan Koman, Türk heykeltıraşlık geleneğine çağdaş bir soluk getiren isimlerden biri. 1921 yılında Edirne'de doğmuş, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde görev yapmış ancak sanatının izini İstanbul'un sokaklarında ve İsveç'in serin sularında sürmüş. Koman, bir heykeltıraş ve bilimle sanatı harmanlayan özgün eserleriyle de adından söz ettirmiş.

1 4

AKDENİZ HEYKELİ'NİN DOĞUŞU

Akdeniz Heykeli, Koman'ın en çarpıcı eserlerinden biri. Zincirlikuyu'da doğmuş, İstiklal Caddesi'nde ise ruhunu bulmuş. 112 metal levhanın ustaca bir araya getirilmesiyle oluşturulan bu büyülü figür, gören herkesi içine çekiyor.

AKDENİZ'İN ÇEKİCİLİĞİ

Akdeniz Heykeli'nin etkisi sadece bir bakışla sınırlı değil. Ona yaklaştıkça, her bir ayrıntısıyla daha da büyüleniyorsunuz. İster yanından geçin, ister uzaktan izleyin, her zaman size farklı bir yönüyle hitap ediyor. Kimi zaman bakakalıyorsunuz kimi zaman da daha çok görmek istiyorsunuz… Ancak her zaman izleyicisini büyülemeyi başarıyor.

Research Akdeniz01

Heykelin bu kadar çok sevilmesini bir anıt olmamasına bağlayanlar da var. Heykel bir olay ya da bir kişi için özellikle yapılmamış, özgür… Bu sebeple de unutulmuyor ve etkisi azalmıyor.

ANTALYA'NIN İZİNDE

Antalya da, Akdeniz Heykeli'nin büyüsünü kendinde hissetmiş olmalı ki onun bu büyülü figürüne ev sahipliği yapmak için adım atmış. Çünkü Akdeniz'in sadece İstanbul'un değil, tüm Akdeniz'in simgesi olması gerektiğine inanıyorlardı. Fakat şimdilik bu atılan adımlar bir karşılık bulamadı.

İLHAN KOMAN'IN MİRASI

İlhan Koman, eserleriyle güçlü bir heykeltıraş ve bir vizyoner olduğunu gösterdi sevenlerine. Bilimle sanatı harmanlayarak ortaya çıkardığı eserler, günümüz sanat dünyasında hala önemini koruyor. Akdeniz Heykeli ise onun en görkemli eserlerinden biri olarak, ona verilen Türk Da Vinci lakabını yaşatmaya devam ediyor.

Research Akdeniz06Lk

Akdeniz Heykeli, İlhan Koman'ın elinden çıkmış bir eser ama asıl büyü, onun izleyicileriyle kurduğu etkileyici ilişki. Her bakışta yeni bir detay keşfetmek, her açıdan farklı bir perspektifle görmek, Akdeniz'in sonsuzluğuna doğru bir yolculuk gibiydi. Ve bu büyü, zamanın ötesinde bir efsane olarak yaşamaya devam edecek. Belki bir gün Antalya’da…

Muhabir: ERENDİZ ÖZKURT/ÖZEL HABER