Antalya’nın Kemer ilçesi Beldibi Mahallesi'nde bulunan Atatürk Parkı’nın karavan kampına dönüştürülmesi için inşaat çalışmaları başlatıldı. Çalışmalara tepki gösteren Beldibi halkı Atatürk Parkı’na sahip çıkmak için akşamları parkta toplanarak çalışmaları protesto ediyor. İlk günün ardından bir basın açıklaması yapan grup, açıklamasında bu yapılaşmanın kanunsuz olduğunu savundu. 

‘YETKİLİLERE SESLENİYORUZ; DURDURUN VE İPTAL EDİN’

Grup yaptığı açıklamada; “Beldibi Atatürk Parkı karavan kampı yapılmasın, halkın kalsın. Beldibi Atatürk Parkı, Beldibi halkının tek parkıdır. Denizin kıyısında ve de iç bölgelerde başka park yoktur. Geçmişte Orman alanı olan park, 1995 yılında Turizm Bakanlığına devredilmiş ve denizin kıyısındaki alanlar neredeyse halka hiç bırakılmamıştır. Beldibi’nde kaçak karavan kampı kanuna aykırıdır.
Turizm Bakanlığı “bir proje yaptım” diyerek halkı ait olan son parkta, Karavan Kampı inşaatına başlamıştır. Ancak, Beldibi’nin bu bölgesinde imar yoktur. İmar olmayan yerde yapı ve inşaat yapılamaz.  Bakanlık, imar olmayan yerde bu inşaatı neden yapmaktadır? Kanunlar, Turizm Bakanlığını da bağlayan kanunlar değil midir? Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti ise Kemer Belediyesi Sınırlarında bulunun Beldibi’nde imar yoksa buradaki kaçak karavan kampına neden göz yumulmaktadır” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Görsel 2024 06 30 Saat 14.34.47 Be547Dec

‘DAHA ÖNCE İKİ KEZ KORUDUK, ÜÇÜNCÜ KEZ DE MÜCADELE EDECEĞİZ'

Yapılan açıklamanın sonunda taleplerini sıralayan grup, “Buradan tüm yetkililere taleplerimiz için sesleniyoruz. Parkımız halkın parkı olarak kalmalıdır. Parkın çevresindeki çitler kaldırılmalı ve halkın parkı daha rahat kullanması sağlanmalıdır. Bizler Karavan kamplarına karşı değiliz. Karavan kampı için daha uygun başka bir alan bulunmalı ve onların da bütün altyapı ihtiyaçları karşılanmalıdır. Beldibi’nde de halkın karavancılarla karşı karşıya getirilmesinden vazgeçilmelidir. Beldibi’nde kaçak karavan kampı derhal durdurulmalı ve kamp iptal edilmelidir. Bizler parkımızı daha önce 2 kez mücadele vererek koruduk, 3. Kez yine mücadele edeceğiz ve yine koruyacağız” dedi. 

Muhabir: YUSUF ÖZTÜRK/HABER