2022 yılında Türkiye’nin doğal yayılış gösteren, önemli sedir ormanlarının bulunduğu Çamlıova Mahallesi’nde yaklaşık 100 hektarlık orman arazisinde, mermer ocağı ruhsatı verilmişti. Orman Bölge Müdürlüğü sedir, ardıç ve çam ormanlarıyla kaplı olan arazinin verimli orman olması nedeniyle olumsuz görüş bildirince ÇED süreci durdurulmuştu. Ancak şirket sedir ormanında mermer ocağı açma ısrarından vazgeçmeyerek proje alanında değişikliğe gitti ve yeniden ÇED başvurusu yaptı.

 Kaş Çevre ve Kültür Derneği yaptığı açıklamada, “Ruhsat verilen arazinin tamamı Çamlıova Mahallesi’nin sedir, ardıç ve kızılçamdan oluşan verimli ormanlarından oluşmakla beraber, sedir tohum meşceresi yani tohum kaynağı alanına sınır teşkil etmektedir. Tesisler kurulursa 1000 dönümlük verimli orman alanı tamamıyla tahrip olacaktır” ifadelerine yer verdi.

‘KAŞ’IMIZI KORUMAK İÇİN 4 TEMMUZ’DA ÇAMLIOVA’DAYIZ’

Dernek’ten yapılan açıklamada, “Daha önce Orman Genel Müdürlüğünün olumsuz görüş bildirmesi üzerine ÇED süreci iptal edilmiş daha sonra mahkemece de onanmış alan için firmanın ısrarı üzerine 4 Temmuz 2024 Perşembe günü saat 14.00’de Çamlıova Mahallesi Eski Okulu’nda ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) toplantısı düzenlenecektir. Tüm Kaş halkını Çamlıova Mahallelisi ile dayanışmaya davet ediyoruz. Kaş’ımızı, su kaynaklarımızı korumak için, sedirimiz ardıçımız için kekliğimiz, ceylanımız için 4 Temmuz’da Çamlıova’dayız” denildi.

ÇAMLIOVA’DA NE OLMUŞTU?

2022 yılında Türkiye’nin doğal yayılış gösteren, önemli sedir ormanlarının bulunduğu Çamlıova Mahallesi’nde yaklaşık 100 hektarlık (1000 dönüm) orman arazisinde, Nota Çevre Proje Dan. Müh. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.’ ye mermer ocağı ruhsatı verilmişti. Orman Bölge Müdürlüğü sedir, ardıç ve çam ormanlarıyla kaplı olan Çamlıova Mahallesindeki arazinin verimli orman olması nedeniyle olumsuz görüş bildirince ÇED süreci durdurulmuştu.

Proje sahibi şirket ÇED sürecinin durdurulmasına itiraz etmiş, ÇED’in durdurulmasına karşı açtığı iptal davası ise mahkeme tarafından reddedilmişti. Ancak şirket sedir ormanında mermer ocağı açma ısrarından vazgeçmeyerek proje alanında değişikliğe gitmiş ve yeniden ÇED başvurusu yapmıştı.

Kas-5

Muhabir: YUSUF ÖZTÜRK/HABER