Antalya Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre;  Kumluca ve Demre’de meydana gelen hortum çiftçiyi zor duruma düşürdü. Türkiye Ziraatçılar Derneği Antalya Şube Başkanı Abdurrahman Özcan, meydana gelen felaketin ardından sigortası olmayan üreticilerin devletten yardım beklediğini belirtirken son yıllarda artan girdi maliyetlerindeki aşırı yükselişin de çiftçiyi ayrıca içinden çıkılmaz hale soktuğunu söyledi.

Tarım 123

Örtü altı üretiminin yaklaşık yüzde 70’inin yapıldığı Antalya’nın batı ilçelerindeki yaşanan fırtına ve hortum sonrası durumun endişe verici olduğunu vurgulayan Başkan Abdurrahman Özcan, iklim değişikliğinin ülkemizi de etkilediğini ifade ederek, “Son yıllarda dünyada iklim faktörlerinin değişmesi, ülkemizi de ciddi derecede etkilemiştir. Kumluca ve Demre ilçelerimizde, yaşanan sel felaketinin yaraları henüz tam olarak sarılamamışken yeni felaketler yaşanmaktadır. Bu durum ülkemizde daha önce yaptığımız gıdaya ulaşım konusundaki uyarılarımızın da ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir” derken, TARSİM tarafından sigortası olmayan üreticilerinde devletin şefkatli elini beklediğini ifade etti.

12343

ÇİFTÇİLER SİGORTA BİLE YAPTIRAMIYOR

Uygulanan tarım politikalarının derhal gözden geçirilerek, tarımsal desteklerin artırması gerektiğine dikkat çeken Özcan, “Dünyanın her yerinde, özellikle de yoksul ülkelerde tarıma destek şarttır. Ülkemizde üreticiler, tarım sigortası bile yaptıramaz durumdadırlar. Ziraat Bankası’ndan tarımsal üretici kredisi alan çiftçilerin sigorta yaptırması zorunlu olmasa, sigorta yaptıran bulunmayacak durumdadır. Bu sorunlar önemsenerek çözülmelidir. Çünkü böyle afet durumlarında, önce tarım sigortası akla gelmektedir” şeklinde konuştu.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ