CHP Kadın Kolları’ndaki seçim yarışını Perşembe günü işledik. İl Kadın Kolları’nın mevcut başkanı Nilüfer Deveci’nin Melek Çoban, Gülen Ercan, Nilüfer Doğan gibi adayları desteklediği yönünde ayrıntılar da vardı o günkü Ters Köşe’de. Nilüfer Deveci aradı. Dağlardaydım o esnada. Isparta’da Kapıkaya antik kentini dolaşıyorduk. Herhangi bir ismi desteklemediğini, seçimlere müdahale etmediğini söyledi Nilüfer Deveci. “Doğu Garajı’nda oturuyorum, bütün adaylara eşit uzaklıktayım” diye de espri yaptı. Doğu Garajı Antalya’nın ortası.

AY SONUNDA İL KONGRESİ

Kadın Kolları’nın iki ilçe kongresi kaldı. Salı günü Alanya, Çarşamba günü de Döşemealtı’nda kadınlar sandık başına gidecek. Perşembe günü fotoğraf netleşmiş olacak. Gün sonu raporunu o gün alacağız. Sonrasında da 15 günlük itiraz süresi başlıyor. Bu ay sonu ya da Temmuz başında il kongresi yapılacak. CHP Kadın Kolları Genel Merkezi’nin il kongreleri için belirlediği tarih 25 Haziran’da başlıyor. Antalya’nın il kongresi hafta sonu yapılacak. Bu durumda en yakın tarih 29 ya da 30 Haziran gibi duruyor. 

SİYASETÇİ ‘MÜDAHİL’ OLMALI

Antalya’da yıllarca kadın kollarını yönetmiş, omuzlamış, taşımış bir ismin kafasında belli isimlerin olması, onları desteklemesi yanlış bir şey değil aslında. Siyasetin kendisi bir müdahale, taraf olma, talep etme sanatı. Bunda bir kötülük yok. Fakat nedense bu kötü, istenmeyen, yanlış, tu kaka bir şey olarak görülüyor ve yılların siyasetçileri, ‘müdahil değilim’ açıklaması yapmak zorunda kalıyor. Bir partiye onca emek veren, yıllarını ayıran bir siyasetçinin kafasında bayrağı devredeceği isimler oluşmamışsa asıl sıkıntılı olan budur. Eğer bir misyonu, tarzı, ideolojisi varsa bunu sürdürecek isimlerin de çevresinde bulunması, bir ekibinin olması gerekir.

Onlar CHP’de yönetici olmayacak

CHP’nin Muratpaşa ilçe örgütü Pazar günü danışma kurulu yaptı. Danışma kuruluna İl Başkanı Nail Kamacı’nın belediye çalışanları-siyaset ilişkisine dair söyledikleri damga vurdu. Belediyede çalışanların CHP’de ilçe ve il yöneticisi olmayacaklarını söyledi Kamacı. Hatta bunun için gerekirse Genel Merkez’e tüzük değişikliği önerisinde bulunacağını da sözlerine ekledi. “Gerçi ekmek parası” diyerek sözlerinin etkisini hafifletmeye çalıştı ama cillop gibi bir tartışmanın da kapağını açmış oldu. Belediyede çalışanlar CHP’ye üye olabilir, delege seçilebilir ama yönetici olamaz. Cümle tersten de okunabilir. CHP üyeleri belediyede çalışabilir ama parti yönetiminde etkili olamaz. Yani, “Ey belediye çalışanı, delege ol. Gel kongrede oy kullan, sana gösterilen adayları zarfa koy fakat parti yöneticisi olma. Orada dur. Parası olan politika yapsın, emekçiler ise sadece oy versin” diye özetlenebilecek bir siyaset anlayışı. Doğru mu anladık?

Bugün günlerden Mesut Kocagöz

Teleferik kazası gerekçe gösterilerek tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz, bugün hakim karşısına çıkacak. Kamuoyunda, hukuksuz bir kararla siyasi intikam için tutuklandığı kanaati giderek yaygınlaşan Kocagöz’ün tahliye edilmesi bekleniyor. Bugün de yineliyoruz: Mesut Kocagöz’e özgürlük!