RAMAZAN Bayramı’na sayılı günler kaldı. Vatandaş bayram hazırlığına başladı. Ailesini ve akrabalarını uzun zamandır görmeyenler, bayramda görmek için yola çıktı bile. Evine gelecek çocukları için hazırlık yapmak isteyen emekliler ise bayram alışverişini kara kara düşünüyor. Emeklilere 3 bin lira verilen bayram ikramiyesi, hayat pahalılığı karşısında eridi.

ibrahim

‘EMEKLİLER SEÇİMDE CEVABI VERDİ’

Emeklilerin yaşadığı ekonomik sorunlara değinen Antalya Kent Konseyi Emekliler Meclisi Başkan Yardımcısı İbrahim Taştepe, “Emekli maaşları yetersiz olduğu için maalesef emekliler geçinemiyor. Bayram ikramiyesi diye 3 bin TL verildi ancak bu para neye yetecek? Biz emeklilerin maaşı en az asgari ücret olmak zorunda. Bunu her seferinde söylüyoruz, ciddiye almıyorlar. Emekliler seçimde ciddiye almayan yetkililere dersini verdi. Eğer bu ciddiye almamalar devam ederse emekli geri adım atmayacak. Biz insanca yaşamak için hak ettiğimiz maaşları almak istiyoruz” ifadelerini kullandı

Bayram23

‘3 BİN LİRA ALIŞVERİŞ MÜMKÜN DEĞİL’

Bayram için hazırlık yapan emekliler alışverişe çıktığında eli boş döndü. Et, bayram şekeri ve tatlı gibi temel ihtiyaçlara 3 bin lira yetmedi. Alışverişte fiyatları görüp şaşıran emekli Neşe Tosun, “10 bin lira emekli maaşı alıyorum ve o zaten kiraya gidiyor. Bayram diye akrabalarım, çocuklar ve yeğenler gelecekti. Ben de özenmek istedim. Her zaman gelmiyorlar ancak alışverişe çıktığımda gördüklerim beni çok üzdü. Çünkü etin kilosu çok pahalı, sadece et ile de bitmiyor. Birçok şey almak gerekiyor. Ayrıca bayramlaşmaya gelen torunlara, yeğenlere harçlık vermek istediğimde veremeyecek durumdayım. Şimdi kara kara düşünüyorum bayramda gelecek olan misafirlerimi nasır ağırlayacağım? Bizi bu hale düşürenlere çok kızgınım. Biz emekliler bunu hak etmedik” dedi.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER