ANTALYA'DA katlanarak artan kira fiyatları, kiracıları işin içinden çıkılmaz bir hale getirdi. Kiracılar Dayanışması Platformu Kurucusu Seda Kul, yaşanan kira krizi ile ilgili açıklama yaptı. Kul, “Kiracılar Dayanışması Platformu olarak bir yıldır mücadele verirken birçok hikâyeye de şahitlik ediyoruz. Ev sahipleri kadar biz kiracıları mağdur eden maalesef ki emlak sektörü son zamanlar da ev kiralama konusunda çığır aşıyor. Bu duruma biz halk olarak ne kadar daha dayanırız nasıl bir yol izleriz diye düşünüyorum” dedi.
‘KİRAYA MI ÇIKIYORUZ KREDİ Mİ ÇEKİYORUZ BELLİ DEĞİL’
Emlakçıların, kiracılara yaşattığı sorunlarına parmak basan Kul, “Ev sahibi ile anlaşmazlık yaşayan bir kiracı evden çıkartıldı diye tuttuğu evden emlakçı tarafından bir hafta bile geçmeden tekrar çıkartılmak isteniyor. Emlakçılar maalesef ki oturdukları yerden ellerinde kahveleri masa başında bir alo diyerek aldıkları komisyonlar yetmiyor gibi birde milletin oturacağı eve muhalefet oluyorlar. Bu durumlara kimse dur demiyor ne oluyor böyle ne yapalım sokakta mı yaşayalım?  Emlakçıların bir yeni oyunu da ev kiralarken eski ev sahibinden referans istiyorlar. Kredi mi çekiyoruz? İşe mi giriyoruz neyin referansı bu? Biri istiyor findeks raporu biri istiyor eski ev sahibinden referans biz halk ne yapacağız?” ifadelerini kullandı.
‘TBMM’YE YİNE GİDECEĞİZ’
Kiracıların geçinemediğine değinen Kul, “ Aldığımız maaşları götürüp ev sahiplerine yatırıyoruz. Ay sonu gelsin diye yeri geliyor yemeye ekmek bulamıyoruz. Çocuklarımız dışarıda eğlenmenin ne olduğunu unuttu. Daha biz dar gelirli vatandaştan ne bekliyorsunuz? Malı olan kişiler garibanı daha ne kadar ezecek?  Onlar bu denli bizleri zorladıkça bizler de durmayacağız yakında yeniden TBMM’ye gideceğiz ve susmayacağız garibanın her daim sesi olacağız. Düşeni kaldırmak için elimizden geleni yapacağız” dedi. 
‘MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’
Emlak sektöründe ki çürüklerin elenmesi içinde mücadele edeceklerini söyleyen Kul, “Artık her önüne gelen kendini emlakçı sanıp insanların yaşam alanları ile ilgili kararlar vermesini engelleyeceğiz. Emlak sektörü ile ilgili biz kiracılar olarak artık hem düzenleme hem de denetim istiyoruz bizler sadece insanca yaşamak istiyoruz. İki kuruş fazla komisyon almak uğruna insanların hayatlarını karartmalarına, ev sahiplerini kiracılara düşman etmelerine seyirci kalmayacağız. Her gördüğümüz vakanın üç te ikisi emlakçı vakası ve bu durum artık tahammül edilebilir olmaktan çıkmış durumda. Bizler bir kişi bile kalsak bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Hak yerini bulana kadar kiracılar için yasa çıkana kadar herkes aldığı maaşla insan gibi yaşayana kadar bizlerde sahalardan geri durmayacağız” şeklinde konuştu.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER