1903 yılında Fransa'da doğan Maurice Tillet, sadece 14 dilde konuşabilen bir zeka harikası değil aynı zamanda hayatının ortasına düşen tuhaf bir hastalığın da mücadelesi veren, kendi hayatının kahramanıydı.

HASTALIĞIN ARDINDAN GİZEMLİ DEĞİŞİM

Maurice Tillet'in hayatı sıradanlıktan uzak, masalsı bir dönemeçle şekillendi. 20'li yaşlarında nadir görülen bir hastalık, onun kemik yapısını kontrolsüzce büyüterek dış görünüşünde çarpıcı değişikliklere neden oldu. Tillet, bu dönüşümle sadece dış dünyaya değil aynı zamanda kendi iç dünyasına da meydan okuyarak Amerika'nın sıcak kucaklarına sığındı.

RİNGLERİN KORKUNÇ DEVİ

Amerika'da başlayan yeni hayatında Tillet, "Fransız Meleği" olarak anılmaya başladı. Profesyonel güreş dünyasına adımını attı ve kendi efsanesini yaratmaya başladı. "Ringlerin Korkunç Devi" olarak anılmak, sadece güreş meydanlarında değil, yaşamının her alanında bir mücadele ifadesine dönüştü. 1944 yılında, AWAW şampiyonu Steve Caset'i mağlup ederek kariyerinde unutulmaz bir zafer elde etti.

Ancak her masalın bir sonu vardır. Maurice Tillet'in masalı da 1954'te bir kalp kriziyle noktalandı. Onun yaşamı, dış görünüşün ötesinde yatan gücü ve azmiyle dolu bir efsaneye dönüştü. ‘Ringlerin Korkunç Devi’, Shrek'in yaratıcılarına ilham veren, popüler kültürde unutulmaz bir iz bırakan bir karakter olarak hayata veda etti. Haber/Erendiz ÖZKURT