TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi 8 Mart Dünya Kadın Günü’nde, kadın hakları farkındalığını arttırmak amacıyla, kadın mühendislere 1 günlük idari izin verilmesi teklifiyle Antalya, Burdur ve Isparta'da bulunan çevre sektöründeki firmalar ile iletişime geçti. Çevre Mühendislik firmaları bu teklifi geri çevirmedi ve eşi benzeri olmayan bir organizasyona birlikte imza attılar.

FİRMALARDAN VİDEOLU YANIT

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi,  Antalya, Burdur ve Isparta'da bulunan çevre sektöründeki firmalar ile iletişime geçtikten sonra firmalar ‘Kadınlar her yerde, 8 Mart’ta idari izinde’ videolu yanıt verdi. Gönderilen videolarda “Kadın hakları hareketinde bir odak noktası olan 8 Mart’ta kadın çalışanlarımıza 1 gün idari izin vermekteyiz. Peki ya siz?” diyerek firmalar başka bir firmanın adını söyleyerek video gönderdi. Bu şekilde firmalar birbirinin adını vererek çoğalarak el birliği yaptılar.

‘TÜM İŞVERENLERE TEŞEKKÜR EDERİZ’

Firmaların desteğine kayıtsız kalmayan Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “ 8 Mart insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesini, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasını temsil etmektedir. 8 Mart idari izin veren tüm işverenlere teşekkürlerimizi sunarız. Ataerkil sözlerden uzak bir gün değil her gün diliyor, eşit haklarla yaşam hakkını hatırlatıyoruz” denildi.

‘KADINLAR BURADA’

Dünya Kadınlar Günü’ne özel açıklama da yapan Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, “ Müthiş başarılara imza atan kadınlar var, iyi ki varlar. Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir. Kadın cinayetleri, mobbing, taciz ve tecavüzler son bulmalıdır. Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan kadınlar olarak şanslıyız. Şansımızın farkında, Atatürk ve yol arkadaşlarına şükranla ve saygıyla Atamızın şu sözünü hatırlatmak istiyoruz: ‘Yoksul kadın, hiçbir şeyi olmayan kadın anlamında alınmıştır. Hâlbuki kadın denilen varlık, bizatihi yüksek bir varlıktır. Onun yoksulluğu olamaz. Kadına yoksul demek, onun bağrından kopup gelen bütün insanlığın yoksulluğu demektir!’ Buradayız hayatın her alanında bir aradayız” ifadelerine yer verildi.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER