Antalya'nın Kemer ilçesinin turizmdeki ilk adımlarını atan ve önemli katkılar sağlayan Şerife Alpasar, geçtiğimiz günlerde 95 yaşında yaşama gözlerini yumdu. Onun hikayesi sadece Kemer halkı ve turizm sektörü için değil, ülkenin dört bir yanında örnek gösterilecek bir hikayeydi. 

Şerife Alpasar, 1929 yılında Antalya'da doğdu. Kırım Tatarları kökenli olan Alpasar, eğitim hayatına Antalya'da başladı ve İsmet İnönü Kız Meslek Lisesi'nde lise eğitimini tamamladı.

1948 yılında Kemer'e yerleşen Alpasar, ilk olarak dikiş dikerek terzilik yaparak aile gelirine katkı sağladı. Bu dikiş makinesi ile köydeki kızların gelinliklerini dikti ve 30’dan fazla da öğrenci yetiştirdi ancak gerçek başarısını 1965 yılında gösterdi.

3 1 21

O dönemlerde Kemer'e deniz yoluyla gelen A.F.S. (American Field Service) grubuna ev sahipliği yaparak Kemer'de ilk pansiyonculuk girişimini başlattı. Talebin artmasıyla evlerine odalar ekletip daha sonra üç katlı bir pansiyon inşa ettirerek profesyonel pansiyonculuk hayatına adım attı. Bu adım aynı zamanda Kemer'in turizm sektörünün gözdesi olmasının da ilk adımlarından biri olmuştu. 

Alpasar, sadece turizm alanında değil, sosyal sorumluluk projelerinde de aktif rol aldı. Türk Kadınlar Birliği Kemer Şubesi'nin kurucu üyesi olarak topluma hizmet etti. Ayrıca Kemer Devlet Hastanesi, Göz Polikliniği ve Kemer Yıldırım Beyazid İlköğretim Okulu'na yaptığı bağışlarla da tanındı.

Turizm ve hizmet alanındaki başarıları çeşitli ödüllerle taçlandırılan Şerife Alpasar, 1983 yılında Turizm ve Tanıtma Bakanlığı tarafından Onur Belgesi ile ödüllendirildi. Ayrıca Kemer Rotary Club tarafından da Meslek Hizmet Ödülü'ne layık görüldü.

Şerife Alpasar'ın hayatı, Kemer'in turizmdeki yükselişinde oynadığı kilit rol ve topluma sağladığı katkılarla anılıyor. Geçtiğimiz günlerde yaşamını yitirse de Şerife Alpasar'ın mirası, Kemer'in gökyüzünde parlayan yıldızı olarak sonsuza dek yaşayacak.

Muhabir: ESRA YAĞCI/HABER