İnsana dair derin sırlar, gizemlerle dolu bir diyar gibi. Dünyamızın labirentlerinde kaybolurken izini sürmek için çıktığımız yolculukta kendimize dair pek çok sırrı keşfederiz. İşte bu sırlar, bazen kendi içimizde saklı kalırken bazen de dünyaya karşı gizlenir. Çünkü insan, hem kendine hem de dış dünyaya karşı sınırlarını koyar.

Kaçış belki de insanın en temel özelliklerinden biridir. Kendimizden kaçmaktan daha zor bir şey var mı? İç dünyanın fırtınalarını dindirmek anlam arayışında kaybolup kendimize sığınmak için uzak diyarlara sığınırız kendimizden kaçarak. Ruhumuza isyan edercesine, huzur arzumuzun peşinden koşarız.

Kendimize karşı gizlenirken adeta bir maskenin ardına saklanırız. Dış dünyaya bazen seçtiğimiz bir karakter, bazen de oynamak zorunda kaldığımız bir rol olarak tanıtırız kendimizi. İçsel düşüncelerle çelişen dış görüntümüz, sadece bir illüzyon olabilir. İnsan kendine yabancı olduğunda, kim olduğunu unutma tehlikesiyle yüz yüze gelir. Asıl soru ise kendine dair bir gizem yaratmanın nedeni nedir?

Kimliğimize gizem katmak, belki de kaçışın bir başka yüzüdür. Kendimize sığınırken bu kaçışın sebeplerini sorgularken aslında içimizdeki karmaşıklığı ifade etmek isteyebiliriz. Romanların kahramanları, şiirlerin dizelerinde kaybolan sevdalar, tiyatronun perdesi ardında saklanan gerçekler, hepsi birer maskeden ibarettir. İnsan, kendine de gizlenir, kendinden de kaçar.

Ancak bazen de kendimize açarız kapıları. Kendimize dair tüm sırları sergileriz. İç dünyamızı başkalarına sunarken bu kez oyun oynamadan, doğal ve saf bir şekilde olduğumuz halimizle karşılarına çıkarız. İşte bu noktada, gerçek kimliğimizi sergileme cesaretini bulabiliriz. Ne kadar korkutsa da gerçekliğin acımasız yüzüne inat, bu cesareti göstermek bizi özgürleştirir.

İnsanın kendine de gizlendiği, kendinden de kaçtığı bu karmaşık dünyada gerçeği aramak ve dünyamızı keşfetmek belki de en büyük serüvendir. Maskesiz, çıplak haliyle kendimize meydan okuyarak sıra dışı bir yolculuğa atılmak korkutucu olabilir ancak bu yolculukta keşfedeceğimiz sırlar, bizi daha da büyülü bir hale getirecektir. İnsan, kendine de gizlenir, kendinden de kaçar ama en sonunda, içindeki gizemi çözer ve kaçışın aslında kendine dönüş olduğunu fark eder.