Antalya'nın sıcak toprakları, 1905 yılında Mazlum Emin Adıson'un ilk nefesini aldığı yerdi. İlkokul yılları, Galip Hoca'nın yönetimindeki Feridiye'de geçti. Anbarlı Rüşdiye yılları, bilgiye açlığını besledi. İdadi ve sultaniye kapılarını aralayarak 1923'te ortaokulu tamamladı. Ağabeyi Nurettin'in İstanbul Lisesi macerası ve ardından Tıp Fakültesi tercihi, ailenin yüksek beklentilerini simgeliyordu ancak Mazlum'un yolu, farklı bir dönemeç alacaktı.

EĞİTİM YILLARI

İlk yıllarında İstanbul'a gönderilen Mazlum, Eczacılık Fakültesi'nde eğitim almaya başladı ancak bu mesleğin içinde kaybolmuş ruhu, kendi gerçek çağrısını duydu. Tarım Bakanlığı tarafından Almanya'ya gönderilerek Şarap ve Konservecilik alanında uzmanlaşan Mazlum, 1928'de döndüğünde, babasının ölümü ve maddi sıkıntılarla boğuşan bir Antalya ile yüzleşti.

depositphotos_79012158-stock-photo-old-newspapers

ANTALYA GAZETESİ

Mehmet Emin Bey'in vefatı, aynı zamanda aile gazetesinin sonunu getirdi. Antalya Gazetesi'nin borçları, Mazlum'u zor bir kararla karşı karşıya bıraktı ancak babasının mirasını devralma cesareti, onu matbaanın başına geçirmeye yönlendirdi.

1939'da, Mazlum Emin Adıson'un liderliğinde, Antalya Gazetesi tekrar hayata döndü. Ancak bu yol kolay olmadı. Mazlum'un kararlılığı ve cesareti, gazetenin tekrar ayakta durmasını sağladı. İlk yıllarda ağabeyi Nurettin'in geçici yönetimi olmasına rağmen, Mazlum'un tutkusu ve liderlik becerileri, onu tekrar işin başına getirdi.

MESLEĞE ADANMIŞ BİR HAYAT

Yoğun iş hayatı ile birlikte Mazlum'un özel hayatı da zorlu bir mücadeleye dönüştü. 1936'da evlenip 10 yıl sonra eşinden ayrılan Mazlum, 1957'ye kadar tek başına yaşadı. Aile problemleri; bir yanda iş stresi, diğer yanda maddi zorluklarla birleşti.

Günlerini loş odasında, sigara dumanları arasında geçiren Mazlum’un vücudu, güneş ve temiz havadan yoksun kaldı ancak o, doğrularını söylemekten vazgeçmedi. Gazetesinde cesurca savunduğu fikirler, onu mahkemelere ve hapis cezalarına sürükledi ancak Mazlum, kendi ilkelerinden taviz vermedi.

1564047369232-gazere

SİYASİ İLİŞKİLER

CHP'nin önde gelen isimlerinden biri olarak 35 yıl hizmet veren Mazlum Emin Adıson, partisine olan bağlılığını ölümüne kadar sürdürdü. Onun için CHP, sadece bir siyasi parti değil, Mustafa Kemal Atatürk'ün izinde bir idealdi.

CESARET ve MÜCADELE

1958'de hayatının ikinci yarısına adım atan Mazlum, matbaada geçirdiği 30 yılın ardından eşi Havva Taner ile evlendi. Havva Adıson, eşinin savunduğu fikirlerden dolayı gazetesinin kapatılmasına ve üç kez gözetim altında tutulmasına rağmen, Mazlum'un yanında dimdik durdu.

Mazlum Emin Adıson, 24 Şubat 1967'de aramızdan ayrıldığında, eşi Havva Adıson, Anadolu Basını'nda tek kadın olarak, güçlü bir iradeyle gazete yayınına devam etti. Mazlum Adıson'un cesareti ve mücadelesi, Antalya'nın basın tarihinde derin bir iz bıraktı.

Mazlum Emin Adıson'un hayat hikayesi, Antalya'nın sıcak topraklarından başlayarak cesaretle yazılmış bir destan gibi. Gazetecilikte ve siyasette geçen yılları, bir ailenin mirasını devralma mücadelesi ve doğrulardan asla ödün vermemekle geçmişti. Mazlum Adıson'un hayatı, Antalya'nın basın tarihine damga vuran bir öykü, cesareti ve özverisiyle unutulmaz bir iz… Haber/Erendiz ÖZKURT

Editör: Uğur Keskin