KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bayram tatili süresince müze ve ören yerlerinin ziyarete açık olacağını duyurdu. Bakanlık bünyesinde yer alan 300'den fazla müze ile Cumhurbaşkanlığı' na bağlı Milli Saraylar Başkanlığı' na ait müzelerin, Ramazan Bayramı süresince ziyaretçilere kapılarını açacağını açıklandı. Bu açıklama ile birlikte Ramazan Bayramı’nı Antalya’da geçirmek isteyen vatandaşlar Antalya’da bulunan müzeleri araştırmaya başladı.

ANTALYA MÜZESİ

Antalya'daki müzeler arasında yer alan Antalya Müzesi, 1922 yılında Antalya ve çevresindeki arkeolojik eserlerin Alaaddin Camii'nde depo edilmesiyle kuruldu. Daha sonra eserler Yivli Minare ve külliyesine taşınarak 1937'de ziyarete açıldı. 1972'de bugünkü binasında hizmete başlayan müze, 1988'de Avrupa Konseyi Özel Ödülü'nü kazandı. Antalya Müzesi, 13 teşhir salonu, çocuk bölümü ve açık hava teşhiriyle bölgenin tarihini kronolojik olarak sergiliyor.

Antalyamüzesi

SİDE MÜZESİ

Side Müzesi ise Manavgat İlçesi'ne bağlı Side Beldesi'nde bulunuyor. Roma Devri'ne ait antik agoranın karşısında bulunan bu müze, M.S. 5-6. yüzyıldan kalma antik agoranın hamamı olarak restore edilerek müzeye dönüştürüldü. Sergilenen eserlerin çoğu, Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından 1947-1967 yılları arasında Side antik kentinde yapılan kazılarda çıkarılmıştır.

Sidemüzesi

ATATÜRK EVİ MÜZESİ

Antalya Atatürk Evi Müzesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 6 Mart 1930 tarihinde Antalya'ya geldiğinde bir hafta kaldığı evdir. 1980 yılında Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılan ev, iki katlıdır ve Atatürk'ün üst kattaki balkonlu odada konakladığı bilinmekte. Müzede Atatürk'e ait belgeler ve eşyalar sergilenmekte.

Atatürkevimüzesi

ALANYA MÜZESİ

Alanya Müzesi ise 1967 yılında açılmış olup ilçe merkezinde yer almakta. Arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği iki teşhir salonuna ek olarak, müze bahçesinde de teşhir yapılmakta.

Alanyamüzesi

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER