Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, 29 Mart Cuma günü AKM Aspendos Salonu'nda saat 20.30'da haftalık konserini gerçekleştirecek. Şef Deniz Oliveira Erdinç yönetiminde; solistler kemanda Deniz İspir, piyanoda Ayşegül Yörükoğlu ve viyolonselde Utku Kapcı performans sergileyecekler. Program, L. van Beethoven'in ‘Egmont Uvertürü’, C. Saint Saens'in ‘Viyolonsel Konçertosu No.1’ ve F. Mendelssohn'un ‘Keman ve Piyano için Konçerto’ eserlerinden oluşacak.

ÜNLÜ YETENEK BEETHOVEN

Alman piyanist ve besteci Ludwig van Beethoven, 17 Aralık 1770'te doğdu ve 26 Mart 1827'de hayatını kaybetti. Beethoven, Klasik dönemden Romantik döneme geçiş sürecine önemli katkılarda bulunarak tarihin en ünlü ve etkileyici bestecilerinden biri olarak kabul edilir. Beethoven'in 9 senfonisi, 5 piyano konçertosu, 32 piyano sonatı, 16 yaylı dörtlüsü ve Fidelio adlı tek operası en çok bilinen eserlerindendir. Sağlık sorunlarıyla mücadele eden Beethoven, 1801'de işitme problemleri yaşamaya başladı ve 1817'de tamamen sağır hale geldi. Ancak sağırlık döneminde dahi müzik yaşamını etkilemedi; 9. senfoniyi sağırlık döneminde besteledi. 56 yaşında siroz hastalığından ölen Beethoven'in cenazesine yaklaşık otuz bin kişi katıldı.

B E T1 O V E N

FRANSIZ MÜZİĞİNİN MOZART’I

Fransız besteci, orkestra şefi, orgcu ve piyanist Charles Camille Saint-Saens, 9 Ekim 1835'te Paris'te doğdu ve 16 Aralık 1921'de Cezayir'de vefat etti. Romantik dönemin önde gelen bestecilerinden biri olan  Camille Saint-Saens, yaşadığı dönemde ‘Fransız müziğinin Mozart’ı’ olarak anılmaktaydı. Piyano Konçertoları, 3. Senfonisi, Samson ile Dalilah operası, Hayvanlar Karnavalı Suiti ve Danse macabre adlı senfonik şiir en tanınmış eserleri arasında yer alıyor. Saint-Saëns, Cesar Franck ile birlikte Fransa'da Ulusal Müzik Kurumu'nu kurmuş olan bestecilerden biri olup müzikal kariyerinin yanı sıra astronomi, hayvan bilimi, botanik, etnoloji gibi çeşitli konularla da ilgilenen çok yönlü bir düşünce adamıydı.

Saens W2

BACH'I YENİDEN HAYATA DÖNDÜREN KİŞİ

Alman müzisyen, besteci, piyanist ve orkestra şefi Felix Mendelssohn Bartholdy, 3 Şubat 1809'da Hamburg'da doğdu ve 4 Kasım 1847'de Leipzig'de vefat etti. Alman romantizm stilinde klasik batı müziği bestecisi olarak tanınan ve Bach'ı yeniden hayata döndüren kişi olarak bilinen Felix Mendelssohn Bartholdy, 20 yaşına geldiğinde unutulmuş bir besteci olan Bach'ın eserlerini incelemeye kendini verdi.  Henüz 13 yaşındayken doğum günü hediyesi olarak Johann Sebastian Bach'ın ‘Matthaus Passionu’ nun notalarını istedi ve bu eser üzerine çalışmalar yapmasından sonra Bach'ı yeniden hayata döndüren kişi olarak anıldı. Gelmiş geçmiş en yetenekli bestecilerden biri olarak kabul edilen Mendelssohn, Mozart'ın 19. yüzyıldaki eşdeğeri olarak da değerlendirildi. 

Bartholdy3 R E D H

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER