ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre,Gazeteci İdris Özyol, kadına hakareti haberleştirdiği için 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Gazeteci İdris Özyol, Antalya Adliyesi önünde açıklama yaptı. Özyol’u, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Nail Kamacı, Çağdaş Gazeteciler Derneği üyeleri ve meslektaşları yalnız bırakmadı. Gazeteci İdris Özyol, Türkiye’de suç işleyenin değil haber yapanın ceza alır duruma geldiğini söyledi.

Whatsapp Image 2024 01 24 At 10.12.17 (2)

Özyol, “Gazetecilik bugün itibariyle bir kez daha darbe almıştır. Basın özgürlüğü konusunda bir kez daha ne kadar geride olduğumuzu görmüş olduk. Söylemenin değil yazmanın suç olduğu bir dönemden geçiyoruz. Ben yaptığım haber itibariyle gazetecilik faaliyetleri yürüttüğüm için bugün bu cezayı alıyorum. Gerçekleri yazdığım için bugün hapis cezası aldım. Her şeye rağmen inadına gerçekleri yazmaya devam edeceğim. İnadına bu karanlıkla mücadele edeceğim. Bu aynı zamanda bir gazetecilik davasıdır. Bugün Anayasa Mahkemesi’nin bile tanınmadığı bir dönemde bağımsız gazetecilik faaliyetlerini yürütüyoruz. Bu da gelir, bu da geçer. Hiç sorun değil. Bu da geçecek. Yazmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Whatsapp Image 2024 01 24 At 10.12.17 (1)

ÖZGÜR BASININ YANININDAYIZ

CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, “Muhalif bir gazeteciyseniz eğer ikinci dereceden bile olsa lehinize her şeyi kullanarak suç oluşturmaya çalışabilirler. Bugün de bunun örneğini görmüş olduk. Basının özgür olmadığı yerde özgürlüklerden de bahsetmek mümkün değildir. Keşke bugün adliye önünde böyle bir açıklama yapmak durumunda kalmasaydık. Özgür basının her daim destekçisi ve yanındayız” dedi.

Whatsapp Image 2024 01 24 At 10.12.17

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD)Akdeniz Şube Başkanı Erdem Güner, “Bugün basın emekçilerine yönelik sayısız baskıcı uygulamanın bir örneği ile karşı karşıyayız. Bir gazeteciye, iletişim platformunda edilen hakareti haber yaptığı gerekçesiyle ÇGD üyesi meslektaşımız İdris Özyol, hapis cezası aldı. Gazetecileri para cezalarıyla, hapis cezalarıyla, işsizlikle, şiddetle sindirmeye çalışanlar asla susmayacağımızı; bir yerde bir haksızlık gördüğümüzde ona buna bakmadan, yüksek sesle yazıp çizeceğimizi bilecekler. Türkiye’de her şey gazetecilerin susturulması, sindirilmesi için birer aparat olarak kullanılabiliyor. İdris Özyol gazetecilik faaliyeti nedeniyle ilk kez hapse girmiyor. Onun inadını paylaşıyoruz. Bugün kendisine destek vermek için buradayız. Haksızlıkları yazmaya devam edeceğiz” dedi

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ