21 Şubat Dünya Rehberler Günü, dünyada ilk kez 1990 yılında kutlanmaya başlayan, ülkemizde ise 1997’den beri kutlanmakta olan turist rehberlerinin en özel günü. Ancak son zamanlarda 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nda ‘turist rehberlerine’ dair yapılacak değişiklikler rehberlerin gündeminde.  Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, ‘turist rehberlerine’ dair yapılacak değişiklikleri değerlendirdi.

recep yavuz

‘TURİST REHBERLERİ SEYAHAT OTOBÜSLERİ İÇİN ÖNEMLİDİR’

Turist rehberlerinin mesleki önemine değinen Yavuz, “ Bin bir güçlükle yetiştirdiğimiz 10 bin kadar profesyonel rehberimiz var. Önce zor bir sınavı geçtiler, sonra aylar süren eğitim aldılar, ardından tekrar hem kültür hem yabancı dil sınavına girdiler, bunu da bitirdikten sonra bir ay süren Büyük Türkiye Turu yaptılar. Böyle yetişti profesyonel tur rehberi. Çok emek var altında. Türk turizminin değerli ve etkili bireyleri olarak ülke tanıtımını turistlere turistlerin dilinden yaparak önemli bir sorumluluğu bugüne kadar başarıyla hayata geçirdiler. Kültür turlarında profesyonel tur rehberi eşliğinde otobüs seyahatinin önemini göz ardı etmeyelim, Transport yapmıyoruz, seyahat ediyoruz, turist gezdiriyoruz. İçinden rehberi çıkarırsak erik dalı turizmine döner güzelim kültür turlarımız” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN RESMİNİ OLUŞTURANLAR REHBERLERDİR’

Turist rehberi olmadığı zaman otobüste gezilerin çok yavan olduğunu söyleyen Yavuz, “ Turist rehberleriyle olan gezilerde, turistlere bilmedikleri birçok şey anlatılıyor. Bu sayede Türkiye ile bağla kurabiliyorlar. Gezinin tadını çıkarıyorlar ve daha çok bilgileniyorlar. O yüzden Bu meslek çok önemli bir meslek. Turist rehberinin olmadığı bir turizm anlayışı olamaz. Ortalama bir kültür turu 1500 kilometredir. Rehber yol boyunca ülkenin tarihinden, gelenek göreneklerine, tarımından, ekonomisine hemen her konuyu misafirlerine detaylı bir şekilde izah eder, bu konulara dair soruları cevaplar ve misafirlerinin gözünde objektif ve sağlıklı bir Türkiye resminin oluşmasını sağlar” ifadelerini kullandı.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER