YSK, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin sonuçlarına ilişkin, İl Seçim Kurulları kararlarına karşı yapılan itirazları görüşmeye devam etti. Saat 15.00'te toplanan Kurul, yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından, siyasi partilerin bazı seçim bölgelerine yönelik itirazlarını karara bağladı. Toplantıda, 7 partinin 22 seçim bölgesi için yaptığı itirazlar sonuçlandırılarak 21 ilçe ve 1 il için karar verildi.

Buna göre; AK Parti'nin, Isparta'nın Senirkent ilçesinde belediye başkanlığı seçiminin iptali, Erzincan'ın Refahiye ilçesinde belediye meclisi seçiminin iptali, Balıkesir'in Manyas ve İvrindi belediye başkanlığı oylarının yeniden sayımı, Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde mazbatanın iptali ve ikinci olan adaya mazbata verilmesi talepleri ile Yozgat'ın Kadışehri ve Kütahya'ın Emet ilçeleri için tam kanunsuzluk gerekçesi ile seçimlerin iptaline yönelik olağanüstü itirazı reddedildi.

MHP'nin, Yozgat'ın Yerköy ilçesi belediye başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi, Bayburt'un Aydıntepe ilçesinde belediye meclisi oylarının yeniden sayılması talepleri ile Kütahya'da belediye başkanlığı seçiminin iptali ve yeniden yapılmasına yönelik olağanüstü itirazı reddedildi.

CHP'nin, Adıyaman'ın Besni ilçesi belediye başkanlığı seçiminin iptali, Karaman'ın Ayrancı belediye başkanlığı oylarının yeniden sayılması talepleri ile Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde mazbatanın ikinci olan adaya verilmesi kararına ilişkin tam kanunsuzluk gerekçesi ile olağanüstü itirazı reddedildi.

İYİ Parti'nin, Ordu'nun Akkuş ve Kabadüz ilçelerinde belediye başkanlığı seçimlerinin iptal talebi reddedildi.

Saadet Partisi'nin, Batman'ın Sason ilçesinde seçimlerin iptal edilmesine yönelik talebi reddedildi.

DEM Parti'nin, Batman Gercüş'te belediye başkanlığı oylarının yeniden sayılması, Mardin Midyat ve Hakkari Şemdinli'de belediye başkanlığı seçimlerinin iptali talebi reddedildi.

Yeniden Refah Partisi'nin ise Mardin'in Ömerli ilçesinde belediye başkanlığı oylarının yeniden sayımı, Kahramanmaraş'ın Onikişubat ve Bitlis'in Güroymak ilçelerinde belediye başkanlığı seçimlerinin iptali talebi reddedildi.

Kaynak: DHA