Antalya Denizcileşme Platformu Başkanı İzzet Ünlü, Antalya’da denizciliğin gelişmediğini belirterek “Antalya denizci değil, olmaya pek de niyeti yok” eleştirisinde bulundu.  İzzet Ünlü, kentin denizci bir kimlik kazanmadığını söylerken şu ifadeleri kullandı; “Antalya ısrarla denizci olmuyor, karacı yöneticilerin sarmalında çırpınıyor. Ancak karar verici olanların pek çoğu tatilini mutlaka denizde geçiriyor. Tekne ile mavi tur yapıyor veya deniz kıyısındaki otellerde kalıyorlar. Peki, kendileri için değerli ve önemli olan denizi neden şehrin denizcileşmesi için görmezden geliyorlar? Maddi durumu yetmeyen milyonların denizi solumasına, onunla bütünleşmesine neden imkân tanımıyorlar?’ Ünlü, “Türkiye’nin ve en önemlisi Antalya’nın denizcileşmesi gerekiyor. Onun için de yüzümüzü denize dönmemiz gerekiyor” dedi.

izzet ünlü-1
‘ÇOCUKLAR DENİZDEN UZAK’
Denizciliğin gelişmesi için çocuklara denizin sevdirilmesi gerektiğini söyleyen Ünlü, “Bardakta gördük suyu, ‘aman denize girme boğulursun’ diyerek gençleri, çocukları denizden soğutuyoruz. Bizim onun için denize ve denizciliğe önem vermemiz gerekiyor. Bizim üç tarafımız deniz, akarsularımız, göllerimiz var ama bir tane denizcilik politikamız yok. Onun için Türkiye denizcileşmelidir. Türkiye’nin geleceği denizler, Antalya bilhassa jeopolitik açıdan çok önemli bir konuma sahiptir. Bunun için devletin, belediyelerin denizcileşmesi ilk yapılması gereken olaydır. Ondan sonra millet zaten denizcileşecektir” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-08-24 at 18.19.46

‘TEKNE RAMPALARI YOK’
Antalya’da 2,5 metre olan optimist teknelerde çocukların yelken yapması için inebileceği rampanın olmadığının vurgusunu yapan Antalya Denizcileşme Platformu Başkanı İzzet Ünlü, “Antalya’da genellikle tekne yanaştırma rampası olarak planlanmış.  Ancak çocukların denizle buluşması için inebilecekleri rampa yok. Yetkililerin bu konuda yapılması gerekeni yapması halinde çocuklar deniz ile buluşacaktır.  Amatör denizciliği geliştirebiliriz.  Onun için alt yapı çalışması yapılmalıdır” diye konuştu.  ÖZEL HABER/ÇİĞDEM KORKAN