ANTALYA’DA konuta talebin artması ile kira ücretleri fahiş noktalara ulaştı. Bu duruma önlem olarak kentteki bazı mahalleler, yabancıların ikametine kapatıldı. Fakat yine de yüksek kira nedeniyle ev sahipleri ile kiracılar, karşı karşıya geldi. Kira artışı yapmak isteyen ancak belirlenen yüzde 25 oranının üzerine çıkamayan bazı ev sahipleri, kiracıları çıkarmak için farklı yollara başvurmaya başladı. Yaşanan konut krizi için birçok çalışma yapan Kiracılar Dayanışması Platformu, pes etmeyeceklerini söyledi.

kiracı

‘SORUN ÇÖZÜLENE KADAR DURMAYACAĞIZ’

Antalya’daki kira sorunu için çözüm arayışında olan Kiracılar Dayanışması Platformu Kurucuları, İrfan Değirmenci’nin ‘Halk Meydanı’ programına konuk olacak. Kiracılar Dayanışması Platformu Kurucularından Seda Kul, “Kiracılar Dayanışması Platformu olarak rota Ankara dedik, meclise 36 maddelik çözüm önerimizi vekillere teslim ettik. İYİ Parti Milletvekili Aykut Kaya'nın önergesi, AKP ve MHP vekilleri sonucunda iptal edildi. Sorun çözülene kadar durmayacağız” dedi.

kira-7

‘KİRACILARIN TÜM DERTLERİNE DEĞİNECEĞİZ’

Ankara rotasından sonra rotanın İstanbul olduğunu söyleyen Seda Kul, “İrfan Değirmenci’nin yaptığı ‘Halk Meydanı ‘programına davet edildik. 1 Aralık Cuma günü saat 22.00’de yayında olacağız.  Orada da tabii ki Türkiye geneli kiracıları temsilen sorunlarımızı çözümlerimizi dile getireceğiz. Kim davet ederse icabet edeceğiz, kime ulaşmak istiyor isek ulaşabileceğiz. Gece gündüz demeden dar gelirli, asgari ücretli, emekli, öğrenci ve memurların sesleri olmaya devam edeceğiz. Sokağa atılan genç, yaşlı, çoluk çocuk, memur herkesin hakkını arayacağız. 'Artık yeter' diyeceğiz, 'artık yok öyle yağma' diyeceğiz. 'Türk halkına vereceğiniz değeri seçimlerden önce görmek istiyoruz' diyeceğiz. Son olarak imza kampanyası başlattık. Artık güçleniyoruz. Sivil Toplum Kuruluşu (STK) olarak halkın rahata ermesi ve sesleri olmak için çalınmadık kapı bırakmayacağız. İmzalarımızı toplandığında tekrar yönümüzü meclise çevireceğiz. Şu anda 17 bin imza toplandı, onları da Türkiye kiracıları adına meclise teslim edeceğiz. Dar gelirli vatandaşın tüm dertlerini yayında, meydanda ve her yerde korkmadan anlatacağız. Bizler artık sadece barınmak, insan gibi yaşamak istiyoruz. Programda kiracıların tüm dertlerine; yemeden giyinmeye, eğitimden barınmaya her şeye değineceğiz” ifadelerini kullandı. ÖZEL HABER/ÇİĞDEM KORKAN

Editör: Uğur Keskin