TURİZM sezonun başlamasıyla beraber birçok turist Antalya’ya akın etmeye başladı. Geçen sezonu değerlendiren Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, “Geçtiğimiz yıl 1 milyar 300 milyon kişi, 1 milyar 482 milyon dolar harcayarak yurt dışına seyahat yaptı. Kişi başı turizm harcaması bin 140 dolar oldu. En çok ziyaret edilen ülkeler Fransa, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Türkiye, Meksika, İngiltere oldular. Her üç turistten biri bu ülkelere seyahat etti” dedi.

recep-yavuz

200 MİLYON ÇİNLİ SEYAHAT ETTİ

Turistlerin gittiği ülkeler kadar, geldikleri ülkelerin de önemli olduğunu vurgulayan Yavuz, “Turizm ancak turist giderse mümkün. Bu bağlamda son yılların en önemli ülkesi Çin’in performansı dikkatlerden kaçmıyor. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 200 milyon Çinli bir yurt dışı seyahati gerçekleştirdi. Çin’i 150 milyon turistle Amerika, 111 milyon turistle Almanya, 110 milyon turistle İngiltere izlediler. Geçtiğimiz yıl sadece bu dört ülkeden yarım milyarın üzerinde insan bir yurt dışı seyahati gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı.

‘TURİZM İÇİN ÇİNLİLER ÖNEMLİ’

Çinli turistlerin turizm açısından önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Yavuz, “Turist gönderen ülkeler, yani turizmcilerin değimiyle üzerine düşülmesi gereken kaynak pazarların başında 12 yıldır Çin’in yükselişini izliyoruz. 2012 yılında Amerika Birleşik Devletlerini geçerek liderliğe oturan Çin, o günden beri hız kesmeden dünya turizmine turist üretmeye devam ediyor. 2012-2023 yıllarında toplam 2 milyar 300 milyon turist gönderen Çin adeta bir turist fabrikası gibi dünya turizmine katkı sağladı. Uzun süredir en çok turist gönderen ülkeler sıralaması da değişmedi. Çin’i Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve İngiltere takip ediyor.  Öncelikle kendi kıtalarında gezen Çinli turistler Avrupa’nın klasik destinasyonlarına da büyük ilgi gösteriyorlar. Özellikle görsel zenginlikle hedeflere yoğunlaşan Çinli turistler, Türkiye’de Kapadokya, İstanbul gibi bölgeleri tercih ediyorlar. Klasik turistlerin aksine güneşten kaçarak gezen Çinli turistler seyahatleri için Avrupalılardan daha çok para harcıyorlar” şeklinde konuştu.

‘KİTLE TURİZMİNE YÖNELİM ARTTI’

Asya’nın diğer önemli kaynak pazarları Güney Kore ve Hindistan da dünya turizmine ağrılıklarını koymaya başladığını söyleyen Yavuz, “ Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre, 2023 yılında Hindistan 33 milyon, Güney Kore 27 milyon turist göndererek en çok turist üreten 10 ülke içinde yer aldılar. Bu iki ülkenin turist performansı turizm ülkelerinin yakın takibinde. Krizlerle büyüyen turizm sektörü artık kıtalararası şekillenerek rizikoyu azaltmaya ve sürekliliği sağlamayı öncelikli görüyor. Bu yüzden kitle turizmine yönelen ülkeler için kaynak pazarların çeşitliliği yüksek önem taşıyor. Avrupa’nın yanı sıra, Asya ve Amerika kıtasındaki hedef kitle gelecek yılların turizmini şekillendirecek” dedi.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER