Muratpaşa Belediyesi 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla dün Erenkuş plajında bir kutlama programı düzenledi. Düzenlenen törende Muratpaşa’ya bağlı Erenkuş, Erdal İnönü, İnciraltı, Mobil ve Konserve Koyu plajlarına mavi bayrakları verildi. Törende Belediye Başkanı Ümit Uysal bir konuşma yaptı. 

‘NEOLİBERAL ANLAYIŞLA TOPLUMLARIN GELİŞMEDİĞİNİ GÖRDÜK’

 90’lı yıllarda ortaya çıkan neoliberal ekonomi anlayışının gerçekliğinin olmadığını belirten Uysal, “İktisatsız devlet, devletsiz iktisat olsun anlayışı ile toplumların zenginleşeceği sanrısı geçmişte dünyada dalga dalga yayılıyordu. Bu neoliberal anlayış ile toplumların zenginleşmediği aksine refah düzeyinin gittikçe gerilediğini hepimiz görüyoruz” dedi. Ümit Uysal konuşmasında liman işletmelerinin önemine vurgu yaparak,” Şimdi günümüzde kendi denizlerimizi, kendi limanlarımızı yönetmenin ne kadar değerli olduğunu dünyanın durumuna baktığımızda daha iyi anlıyoruz” ifadelerini kullandı. 

‘GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE AYDINLANMA ÖNDERLERİMİZİ SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUM’

1926 yılında yürürlüğe giren kanunla yabancıların denizlerimiz ve limanlarımızdaki ticaret tahakkümünün ortadan kaldırıldığını ifade eden başkan Uysal , “1 Temmuz 1926'da limanlarımızda ve karasularımızda uluslararası ticaret ayrıcalıklarını iptal edip liman işletmelerini ve taşımacılık haklarını ülkemizin kontrolüne alan Kabotaj Yasası'nı yürürlüğe sokan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aydınlanma önderlerimizi saygı ve özlemle anıyorum. 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'mız kutlu olsun” dedi.

Muhabir: YUSUF ÖZTÜRK/HABER