TİCARET Bakanlığı’ndan yapılan açıklamayla gündeme gelen ve dün itibariyle yürürlüğe giren düzenlemeye göre berberler ve kuaförler haftanın bir günü kapalı olacak. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Antalya Kuaförler ve Manikürcüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tolgahan Demir, “Temel amaç aile bağlarını güçlendirmek” dedi. 

253073492 286557963472697 7273708603747818245 N

SON KARAR VALİLİĞİN

Bakanlığın yayınladığı genelgeyle her il için kararın valiliklere bırakıldığını aktaran Demir, “Düzenlemenin uygulamayla geçişi valiliklerin talimatıyla olacak. Valiler, odaların da görüşlerini alarak uygulamayı başlatacaklar. Şu an için bize valilikten gelen bir talimat yok. Ancak daha önce bildirdiğimiz görüşlerde biz bu tatil gününün Pazar günü olması noktasında görüş bildirdik. Eğer uygulamaya geçilirse Pazar günleri olacak. ” ifadelerini kullandı. Turizm bölgeleri için bir muafiyet durumunun da bulunduğunu kaydeden Tolgahan Demir, “ Bu düzenleme özellikle turizm bölgelerinde bazı belirsizlikleri de beraberinde getiriyor. Özellikle AVM ve otellerde bulunan kuaförlerin düzenlemeye dahil edilip edilmeyeceği merak konusu. Eğer ki uygulamaya geçilirse ve bu işletmeler muaf tutulursa küçük esnaf bunun altından kalkamayabilir” dedi. 

DENETLEME NASIL YAPILACAK?

Denetleme mekanizmasıyla ilgili de net bir bilginin olmadığını aktaran Demir, “Daha önce de benzer şeyler denendi. O dönem bunun denetlemesini kolluk kuvvetleri yapıyordu. Ancak şu an için bu düzenlemede bu konuda da bir belirsizlik söz konusu. Denetlemeyi yine kolluk kuvvetleri mi yapacak yoksa zabıtalara mı bırakılacak bilinmiyor. Kaldı ki bu duruma aksi hareket edilmesi dahilinde uygulanacak cezai müeyyide de henüz bilinmiyor. Ancak bizim görüşümüze göre artık bu durum para cezasından ziyade hapis cezasıyla cezalandırılmalıdır. Çünkü geçmişte para cezalarının caydırıcı olmadığına şahit olunmuştur” dedi.  

‘SEKTÖRDE BOŞANMA ORANLARI ÇOK YÜKSEK’    

Bu izin günü düzenlemesinin aile bağlarını güçlendirme amaçlı yapıldığını vurgulayan Tolgahan Demir, “ Bu düzenlemenin yapılmasının temel nedeni aile bağlarını güçlendirmek. Berberler de kuaförler de tatil yapmadan uzun saatler boyunca çalışıyorlar. Bu da aile bağlarını olumsuz etkiliyor. Ne yazık ki sektörümüzde boşanma oranları çok yüksek. Biz de bu düzenlemeyle bu insanların haftada bir gün olsun aileleriyle vakit geçirmelerini ve bağlarını güçlendirmelerini amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Muhabir: YUSUF ÖZTÜRK/HABER