LÖSEMİLİ Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) löseminin önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu vurgulamak için 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda Türkiye’nin dört bir yanında farkındalık etkinlikleri düzenleniyor.  LÖSEV Antalya Şubesi’nden Münise Özbaş ve BikeAntalya bisiklet grubu da özel bir etkinlikte bir araya geldi. Üyeler Lösemi hastalığı için farkındalık sürüşü gerçekleştirdi. BikeAntalya’nın duyarlı katılımcıları Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak turuncu kurdelelerini ve turuncu fularlarını takarak sürüşe başladı. Yol buyunca alkışlar eşliğinde sürüşünü tamamladı.

LÖSEV’E GÖNÜLLÜ OLMAK

Sürüşün ardından Münise Özbaş tarafından katılımcılara bilgi verildi. Özbaş; lösemi çocuklara ve yetişkin hastalara destek olmak için sadece bir form doldurarak gönüllü olabileceklerini söyledi. Bu tarz etkinliklerin hastalar için inanılmaz değerli olduğunu belirterek “Moral ve destek bu hastalıkta çok önemli” dedi. Münise Özbaş  kendilerine destek olan tüm katılımcılara teşekkür etti.

BİZ KAZANACAĞIZ

Katılımcılar arasında emekli öğretmen Ömer Faruk Çatal da oğlunun lösemi tedavi sürecini anlattı. Donör olmanın önemine vurgu yaptı. Ömer Faruk Çatal, 2017 yılında Lösemi Haftası’nda 8 yaşındaki oğluna Lösemi teşhisi konulduğunu ve o tarihten itibaren donör arayışına girdiklerini söyledi. Donör bağışının ne kadar önemi olduğuna da vurgu yaparak oğullarını tedavi ettirmek için farklı şehirlere gittiklerini belirten Çatal, “Türk Kök Vakfı’nın donör havuzundan 5 donör bulduk ama olumsuz sonuçlandı. Son çare olarak Antalya’ya gelerek Haploidentik kök hücre nakli ile oğlum sağlığına kavuştu” ifadelilerini kullandı. BikeAntalya’nın kurucu liderleri de bu tarz etkinliklere her zaman destek olacaklarını, kuruldukları günden itibaren farkındalık bilinciyle hareket ettiklerini söyledi.

Kaynak: HABER MERKEZİ