SON yıllarda bina dış yüzeyleri koyu renk tercih edilmeye başlandı. Vatandaş koyu renklerin binayı daha modern gösterdiğini düşünerek siyah, koyu gri, lacivert gibi renklere yöneliyor. Peki, koyu renkler iklim için faydalı mı, zararlı mı?  Orman Yangınları Ekolojisi Uzmanı Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, binaların dış yüzeyleri için koyu renk tercihlerinin iklim değişimine zararları olabileceğini söyledi.

tuncay

KOYU RENKLER KÜRESEL ISINMAYA SEBEP OLUYOR

Nature Climate Change dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, küresel ısınma en çok şehirleri etkiliyor. Koyu renkli alanlar ısıyı çekerken, açık renkli alanlar ısıyı yansıtıyor. Küresel ısınmanın şehirler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltma sürecinde, ısıyı ve ışığı doğru kullanmak önemli bir rol üstleniyor. Uzmanlar, küresel ısınmanın önüne geçmek için koyu renkler yerine açık renklerin tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor.

‘AÇIK RENK İKLİM DEĞİŞİMİNİ 15 MİSLİ AZALTIYOR’

İklim aktivistlerine seslenen Orman Yangınları Ekolojisi Uzmanı Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, “Bina dış yüzeylerini koyu renk boyamak moda oldu. İklim aktivistlerinden tek ses yok. Oysa bina, çatı, yol, kaldırım yüzeylerinin açık renk olması iklim değişimi hasarını en azından 15 misli azaltabiliyor. Basit çözümleri başaramadan karmaşık sorunlar çözülemez” dedi.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER