Antalya, Türkiye’nin bitki biyoçeşitliliği açısından en zengin illeri arasında yer alır. Bu coğrafya, nadir ve benzersiz bitki türlerinin anavatanıdır. Bu türler arasında, acil eylem gerektiren, kritik düzeyde nesli tehlike altında olan 44 bitki çeşidi bulunuyor en son araştırmalara göre. Bu bitkilerden biri de endemik ve efsanevi bir tür olan Side Canavar Otu.

SİDE CANAVAR OTU
Side Canavar Otu, bilimsel adıyla Orobanche sideana, canavar otugiller familyasına ait, büyüleyici ve nadir bir bitki. Bu eşsiz bitki, yalnızca Antalya’nın Manavgat ilçesinin Side Mahallesi’nde, sahil şeridi boyunca ve ormanlık alanlarda yaşıyor. Diğer canavar otlarıyla benzer özellikler taşımakla birlikte Side Canavar Otu’nun kendine has özellikleri var. Yaşken sarımtırak renkte olan bu bitki, solmaya yakın kızıl bir renk kazanır ve yalnızca Side’nin kumul zeminlerinde yetişir.

I M G 20200514 131009

SİDE’NİN KUMULLARI
Side Canavar Otu’nun büyüleyici güzelliği ve nadirliği, onu yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın da dikkatini çeken bir bitki yaptı. Bu endemik tür, 2012 yılında Antalya Orkideleri ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği (ANTOK) tarafından ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) destekleriyle koruma altına alındı. Dünyada yalnızca Side’de bulunan bu eşsiz bitki, Side’nin benzersiz ekosisteminin sembolü haline geldi.

İNSAN FAALİYETLERİNİN GÖLGESİNDE
Ne yazık ki Side Canavar Otu da diğer birçok nadir bitki gibi insan faaliyetlerinin tehdidi altında. Tarım ve turizm amaçlı yapılaşma, ulaşım projeleri ve endüstriyel hammadde arayışları, bu nadir bitkinin doğal yaşam alanını daraltıyor ancak ANTOK ve WWF gibi kuruluşların çabaları sayesinde, Side Canavar Otu’nun korunması için önemli adımlar atılıyor.

Side.1 19593560 495X660

KORUMA VE GELECEK
Bu nadir bitki bugün, Side’nin değil, tüm dünyanın doğal mirası. Side Canavar Otu’nun korunması, biyolojik çeşitliliğin ve ekosistemlerin sürdürülebilirliği için kritik öneme sahip. ANTOK ve WWF gibi doğa koruma örgütleri, bu nadir türün ve onun yaşam alanının korunması için yoğun çaba sarf ediyor ve bu çabalar, gelecek nesillere zengin ve çeşitli bir doğa mirası bırakma amacını taşıyor.

Bu eşsiz bitki, hem bilim dünyası için önemli bir araştırma konusu hem de doğaseverler için hayranlık uyandıran bir güzellik. Side’nin kumullarında saklı bu doğa harikası, korunması ve gelecek nesillere aktarılması gereken değerli bir hazine olarak öne çıkıyor. Siz de bir sonraki Side gezinizde mutlaka Canavar Otu’nu görmeye çalışın!

Muhabir: ERENDİZ ÖZKURT/ÖZEL HABER