SANAT şehri Antalya,  her ay farklı konuklar ve konularla bilimsel ve sosyal becerileri destekleyen atölyelerde buluşmaya devam ediyor. Çevre Eğitim ve İnovasyon Merkezi, ‘Sürdürülebilir ve yaşanabilir bir Antalya için’ çalışmaya devam ediyor. Çocuklara ve yetişkinlere yönelik söyleşi ve atölyelerin olduğu faydalı bir hafta katılımcılarını bekliyor. Sürdürülebilir ve yaşanabilir bir Antalya hedefiyle çalışmalarını sürdüren Antalya Büyükşehir Belediyesi, vizyon geliştiren projelerine yenilerini eklemeyi sürdürüyor. Karaalioğlu Parkı içerisinde yer alan merkezde 10 Ekim Salı günü saat 15.00’de ‘Tohumlu Kağıt Yapımı’ adlı çocuk etkinliği, eğitmenler eşliğinde gerçekleştirilecek. Atölye’nin amacı ise çocukların geri dönüşümü sadece okuyarak öğrenmesinin ötesinde deneyimleyerek yaşamalarını sağlamak.

HERKES İÇİN ETKİNLİK VAKTİ
Her gün farklı atölyede gerçekleştirdiği koreografi etkinlikler ile çocuklara, genç ve yetişkin bireylere de kazanım sağlayan merkeze tüm vatandaşlar ücretsiz bir şekilde katılabilir. Detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar, www.antalya.bel.tr ve sosyal medya hesaplarını takip ederek günlük ve haftalık atölye çalışmalarına erişebilir. 

TOHUMLU KÂĞIT NEDİR?
Tohumlu kağıt, geleneksel ağaç tabanlı kağıtların yerine kullanılan, geri dönüştürülmüş kağıtlardan üretilen ve içerisine bitki tohumları yerleştirilebilen bir tür yenilikçi kağıt malzemesidir. Bu özel kağıt türü, toprakla temas ederek çimlenme sürecine girebilen bitkilerin büyümesine olanak sağlar, yeni bitki yaşamının başlamasını teşvik eder.

Kullanıldıktan sonra doğada çözünmesi ve içerdiği tohumların ihtiyaca yönelik olarak çeşitlendirilebilmesi, tohumlu kağıdın çevre dostu bir alternatif olmasını sağlar ve özellikle promosyon malzemeleri, kartlar, etiketler, defterler gibi ürünler için tercih edilebilir.

Tohumlu kağıt, çevresel sürdürülebilirlik ve doğal kaynak koruma amaçlarına hizmet eden bir yenilik olarak değerlendirilir. Orman tahribatını azaltarak ve tohumların toprakla buluşmasını kolaylaştırarak çevre üzerinde olumlu etkiler yaratma potansiyeline sahiptir. Ek olarak atık kağıt yönetimi zincirindeki aktif rolüyle ekonomiye fark edilir ölçüde katkı sağlar. HABER/BUSE ER