ANTALYA Kültür Sanat’ta (AKS) çocuklar için eğitimler devam ediyor. Önceden hiçbir tecrübe veya deneyime gerek olmadan eğitmen Zeynep Ünal eşliğinde 7-10 yaş arası çocuklar için ‘Seramik Oyuncak Yapımı” adı altında atölye düzenlenecek. Atölye, 27 Nisan Cumartesi günü 15.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Bu etkinlikte; çocuklar, doğanın sunduğu malzemelerden çamur ile birbirinden güzel oyuncaklar tasarlama fırsatına sahip olacaklar. Geçmişin hafızasına sahip olan seramik malzemeler ile çalışarak üç boyutlu düşünüp geçmiş ile gelecek arasında bağlantı kurabilecekler. Atölyeden her çocuk kendi oyuncağını yapma mutluluğu ile ayrılacak. Atölyenin ücreti 400 TL olarak belirlendi. Katılmak isteyenler aksdukkan.com sitesini ziyaret edebilir.

Seramikasdf

SERAMİK SANATI NEDİR?

Ana maddesi kil olan malzemeleri, beklenen kullanımlarına göre kurutma, işleme ve süsleme işlemlerinin yapılmasına seramik sanatı denir. Toprak malzemesinin beklendiği kadar sağlam hale gelmesi için katılaştıktan sonra pişirilmesi gereken en temel kısımdır. Bu etkileşimin ardından kil boya ile görsel renklendirme ve planlama aşamasına geçilebilir.

Seramik sanatı, her bir eşyada olduğu gibi birkaç strateji kullanılarak uygulanıyor. Bu anlamda malzeme için işleme stratejilerini belirlemek önemlidir. Parmak stratejisi, plaka prosedürü, sosis stratejisi, çizgi tekniği ve ideal resim boyama ve fırınlama ile elde edilir. Torna ayrıca bir tür etkileşim aracı olarak kullanılır ve kildeki ana hatların süslenmesini sağlar. En yeni seramik yapıştırıcı ilaçları için de aynı şekilde tornalama mümkün olabilir. Seramik sanatı ile yapılabilecek birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler; seramik tuğla döşemeler, porselen eşyalar, seramik çanaklar, çini işleri, fayanslar, güveç kapları, çömlekler ve seramik çerçeveler şeklinde sıralanabilir. Ayrıca akla gelebilecek çoğu eşya seramik sanatı ile yapılabilir.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/HABER