SOSYAL Hizmet Uzmanları Derneği (SHUDER) Antalya Şube Başkanı Belma Özoran, 19 Mart ‘Dünya Sosyal Hizmet Günü’ne özel açıklama yaptı. Özoran, “Dünya Sosyal Hizmet Günü dünya çapındaki sosyal hizmet uzmanlarının ortak mesajlarını küresel çapta duyurmak için bir araya geldiği gündür. Sosyal hizmetin başarılarını öne çıkarmayı, toplumların geleceği için sosyal hizmetin görünürlüğünü artırmayı, sosyal adaleti ve insan haklarını savunmayı amaçlayan bir kutlamadır” dedi.

Belma Özoran

BU YILIN TEMASI: DÖNÜŞTÜRÜCÜ DEĞİŞİM İÇİN ORTAK GELECEK

Uluslararası Sosyal Hizmet Uzmanları Federasyonu IFSW bu yılın temasını ‘Buen Vivir: Dönüştürücü Değişim için Ortak Gelecek’ olarak belirlediğini belirten Özoran, “ Kökleri küresel gündeme dayanan ve sosyal hizmet uzmanlarının yenilikçi, toplum liderliğindeki yaklaşımları benimsemesi ihtiyacını vurgulayan yerli bilgeliğe ve doğayla uyumlu bir arada yaşamaya vurgu yapıyor” ifadelerini kullandı.

Sosyal12344

‘SOSYAL HİZMET UZMANLARI DÖNÜŞTÜRÜCÜDÜR’

Sosyal hizmet mesleğinin önemine değinen Özoran, “Dünyada yaşanan savaşlar, uygulanan neoliberal politikalar insanların sosyal ve biyolojik çevresine zarar vermektedir. Ülkemizde de uygulanan yanlış politikalar sonucu yoksulluk derinleşmekte, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik, hukuk ve ekonomi gibi pek çok alanda sorunlar yaşanmaktadır. Açlık ve yoksulluk sırında yaşayanların sayısı artmakta, insanımız sosyal yardımlara muhtaç ve bağımlı hale getirilmektedir.

Toplumsal kalkınma ve ortak gelecek yerine birkaç kişi veya bir grubun zenginleşmesi ve çıkarları uğruna yasalar çıkarılmakta ve hukuk hiçe sayılmaktadır. Yüzyılını geride bırakmış ve kurtuluşu için canlar verilen ülkemiz talan edilmekte, doğası katledilmekte ve biyolojik çeşitlilik yok edilmektedir. Bunun en son ve vahşi örneğini İliç’te yaşamadık mı?

Tüm bunlar ortak geleceğimizin tehlike altında olduğunun işaretidir. Sosyal hizmet uzmanlarının dönüştürücü rolü burada ortaya çıkmalıdır. Sosyal adalet ve hak temelli bir meslek olarak tüm canlıların ortak geleceği bizim için önemlidir. İnsanların güçlendirilmesi ve özgürleşmesi yönünde bireyi çevresi içinde ele almak bu nedenle önemlidir. Dönüştürücü değişim ve ortak bir gelecek için örgütlü olalım ve SHUDER çatısı altında birleşelim” dedi.

Whatsapp Image 2024 03 19 At 11.32.54

‘GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN’

Antalya'daki Sosyal Hizmet Uzmanları, SHUDER'in düzenlediği online yazarlık atölyesinden çıkan ‘Saat 8: Atölye Vakti’ öykü kitabının tanıtım ve imza gününde bir araya gelerek ‘Dünya Sosyal Hizmet Günü’nü kutladı. SHUDER Antalya Şube Yönetim Kurulu Üyeleri; Belma Özoran, Ayşegül Nas, Sultan Yılmaz, Ali Özdemir ve Soner Utku Yüksel “Meslektaşlarımızla tüm insanların insan onuruna yaraşır şekilde yaşamalarını sağlamak için sahadayız. Özellikle hassas ve kırılgan grupların refahı için büyük özveriyle çalışıyoruz. Dünya Sosyal Hizmet Günümüz kutlu olsun. Ülkemizde ve dünyada insanların ve çevrenin, değişimi ve dönüşümü için emek veren tüm meslektaşlarımıza saygılarımızla” ifadelerine yer verildi.

Dünya Sosyal Hizmet Gününde yayınlanan 'Saat 8 Atölye Vakti ' kitabında emeği geçen yurt içinde ve yurt dışında yaşayan Sosyal hizmet uzmanlarıdır ve kitabın satış geliri Shuder'e bağışlanacaktır. Kitapseverler internet üzerinden Shuder.org adresinden kitabı temin edebilirler.
Shuder Antalya Şube'den yazar olarak kitaba katkı veren Adem Akyürek, Derya Çoban Maraşlı, Şerafettin Sayar,Sebahat Balcı, Çisem Çınar Hanedar ve Belma Özoran imza gününde heyecanlarını meslektaşları ve kitapseverlerle paylaştı.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER