31 Mart’ta gerçekleşecek olan yerel seçim için adaylar ve partiler seçim maratonuna hızla devam ediyor. Seçim süreci devam ederken engelliler, hasta ve yaşlı bireyler unutulmak istemiyor. Hasta ve Engelliler ile Yakınları Hakları Derneği (HEYAD) Başkanı Hüseyin Ayhan, engellilerin taleplerine değindi. Ayhan, siyasilerin engelli ve yaşlı bireyleri unutmamasını, onlara yönelik çalışmaların da yapılması gerektiğini söyledi.

hüseyin-2

‘ENGELLİLERİ UNUTMAYIN’

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine göre, 1 milyon 559 bin 222 engelli birey bulunuyor. Bunların 672 bin 172 kadın, 887 bin 41 erkek. Antalya’da ise 38 bin 660 engelli birey mevcut.  Binlerce engellinin yaşadığı şehirde çalışmaların onlara göre yapılması gerektiğini söyleyen Ayhan, “Toplumda engellilerin sayısının artmasıyla beraber birçok çalışmanın da ona göre yapılması gerekiyor. Eğitimden tutun çalışma alanlarına kadar engelli bireylerin rahat etmesi sağlanmalı. Ayrıca daha fazla engelli kadroların açılması gerekiyor. Yaklaşan yerel seçimle beraber yaşlı ve engellilerin istek, ihtiyaç ve beklentilerine yönelmelerini ve onları yok saymamalarını istiyoruz” dedi.

ENGELLİLERE YÖNELİK ÇALIŞMALAR İSTİYORUZ!'

Siyasi isimlere seslenen Başkan Ayhan, “Seçime çok az bir zaman kaldı. Bakıyorum birçok siyasinin vaatlerine, engellilere yönelik yeterli çalışma yok. Siyasetçilerin vaatlerinde dezavantajlı bireyleri unutmamasını istiyoruz, aksi durumda biz onları sandıkta unutacağız. Antalya’da milyonlarca insan yaşıyor ve binlerce kişi engelli, engelli olan kişilerin ailelerini de eklersek bu sayı azımsanmayacak şekilde. Biz artık engelli kardeşlerimizin ekonomik olarak kara kara düşünmesini istemiyoruz. Buna çözüm istiyoruz. Ayrıca engellilere trafikte ve yaya olarak kolaylıkların sağlanmasını istiyoruz. Gerekirse sadece engellilerin binebildiği otobüslerin şehrin içinde gezmesini istiyoruz” diye konuştu. 

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER