Galatasaray - Antalyaspor maçındaki hakem kararlarını değerlendiren eski hakemler, özellikle Galatasaray'ın kazandığı penaltı pozisyonunu ve sarı kırmızılılara verilmeyen kırmız kartlar ile ilgili maçın hakeme lirini sert dille eleştirdi. Eski hakemlerden Deniz Çoban, penaltı öncesi yaşanan temasın futbol oyunundaki standart temaslardan biri olduğunu belirterek, oyuncunun etkilenip etkilenmediği sorusunun önemine vurgu yaptı. Deniz Çoban, “Bir temas var ama futbol oyunundaki temaslarda aradığımızı kriter 'Oyuncu etkilendi mi?' sorusu. Bu oyuncuyu etkilemeyecek en basit temaslardan biriydi. UEFA'nın da tabiriyle 'hafif' bir temas. VAR'ın müdahale etmesini anlayamam. Türkiye'deki VAR uygulamalarında yanlış kullanımda ilk 10'a girer. O kadar net yanlış. Penaltı verilmesi de yanlı. Oyun devam etmeliydi” açıklamasında bulundu.

TOROĞLU PENALTI HATALI DEDİ

Erman Toroğlu ise penaltı kararının hatalı olduğunu ve bu tür yanlış kararların değişmemesinin eleştirilere neden olduğunu dile getirdi. Toroğlu, “Aynı pozisyon, Galatasaray ceza alanı içinde olsa, VAR'daki vatandaş hakemi çağırır mıydı, ona yüreği yeter miydi, gücü yeter miydi, bu da verir miydi? Baştan sona yanlış. Yapmayın, değişmiyorsunuz! Gidin abi, gidin! Bunların alayını kovacaksın! Ayıp bu ya. Şu var, Okan Buruk, ‘Arkadaş bize verilen penaltı, yüzde yüz penaltı’ desin ben de bundan sonraki maçlara bakayım. ‘Bu pozisyon penaltıydı’ desin, ‘Bizim aleyhimize de verilirse, doğru olur’ desin, diyemezler” ifadelerine yer verdi.

‘ANTALYASPOR KATLEDİLMİŞTİR’

Eski hakem Ahmet Çakar ise sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Antalyaspor katledilmiştir” ifadelerine yer verdi. Çakar, “Türk hakemliğinin iflas gecesi. FIFA duruma el koymalıdır. Galatasaray ve Fenerbahçe dışında tüm takımlar meze edilmektedirler. Haksız bir penaltı ve ofsaytımsı bir yanlış ile Galatasaray maçı kazanmıştır. Antalyaspor katledilmiştir. Türk futbolu çürümüş, maalesef mafyalaşmış hale gelmiştir!” dedi.

ELLE OYNAMA YOK

Eski FIFA kokartlı hakem Bünyamin Gezer,  Galatasaray’ın kazandığı ilk penaltının yanlış karar olduğunu belirterek “Yapılan müdahale penaltıyı gerektirmez” ifadelerini kullandı.

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER