EĞİTİM İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, “Her yıl Şubat ayında öğretmen atamaları yapılıyordu, maalesef bu yıl öğretmen atamaları gerçekleşmedi” dedi. Başkan Sadık Acar, Türkiye Cumhuriyeti okullarında yaklaşık 92 bin öğretmen ihtiyacı olduğunu belirterek bunun 66 bin civarının ücretli öğretmenler tarafından karşılandığını ifade etti. Başkan Acar, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin okullarında 92 bin civarında öğretmen ihtiyacı vardır.  Bunun 66 bin civarını ücretli öğretmenler karşılamaktadır. Burada şunu görüyoruz hükümet, eğitimden tasarruf yapmaktadır. Eğitimden tasarruf yapanlar, geleceğini yok eder. Oysa ki bir ülke ileride ekonomik sıkıntı yaşamayacaksa her ticari dili bilmesi için en fazla yatırım yapması gereken yer eğitimdir” açıklamalarına yer verdi.

‘EĞİTİMDEN TASARRUF OLMAZ’

Başkan Acar, son yıllarda eğitime yeterli yatırımın yapılmadığını ve özellikle eğitimin kamusaldan özele doğru kaydırıldığını ifade ederek gençlerin 68 bin atama beklediğini belirtti. Başkan Sadık Acar, özellikle Milli Eğitim Bakanı'nın gençlerin taleplerini dikkate alması gerektiğini ifade ederek, “Bakıyoruz ki son yıllarda eğitime yatırım yapılmamaktadır. Özellikle eğitim kamusallıktan, özel eğitime doğru kaydırılmaktadır. Bunu öğretmen atamalarında görmekteyiz. Bugün gençlerimiz 68 bin atama bekliyor. Özellikle Milli Eğitim Bakanı ve bakanlarımızın bugün mecliste, gençlerimizin geçen gün yağmur altındaki seslerini duyması gerekir” dedi. Başkan Acar, evlerine ekmek götüremeyen gençlerin sesinin duyulması gerektiğinin altını çizerek, “Gençlerimizin çoğu evlerine ekmek parası götürememektedir. Yaşları 26-30'a ilerleyen gençlerimiz hala annelerinin babalarının ellerine bakmaktadır. Bu gençlerin sesini duyup hem Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği olacak çocuklarımızın iyi bir eğitim alması için kadrolu öğretmen ataması yapılması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

‘GENÇLERİN SESİNİ DUYUN’

Kadrolu öğretmen atamalarının yapılması gerektiğini vurgulayan Başkan Acar, bu atamaların mülakatsız olması gerektiğini ve mülakatın torpil mekanizması olduğunu belirtti. Başkan Sadık Acar, “Bu atamalar yapılırken de biz, Cumhurbaşkanı'nın geçen yıl seçimlerden önce verdiği sözü de unutmamasını istiyoruz. Mülakatsız atama istiyoruz. Mülakat demek Türkiye Cumhuriyeti'nde torpil mekanizmasıdır. Emek hırsızlığıdır. O yüzden mülakat olmaksızın en kısa sürede özellikle önümüzdeki eğitim öğretim yılına yetecek şekilde bugün ihtiyaç olunan 92 bin öğretmen atamasını yapmak zorundadır” dedi. Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, özellikle önümüzdeki eğitim öğretim yılına yetecek şekilde acil olarak 92 bin öğretmen atamasının yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Bu atamalar tabii ki yetmeyecektir. Yaz dönemi geldiğinde öğretmenlerde emeklilik de olacaktır. İhtiyaç daha da artacaktır ama en azından bir nebze atama bekleyen gençlerimizin rahatlamasını sağlayacaktır. Bir an önce gençlerin sesinin duyulmasın istiyoruz” açıklamalarına yer verdi. 

Sadıakdosaflgsdgh

Muhabir: AYSU DURSUN/ÖZEL HABER